Śruby to elementy złączne o bardzo szerokim zastosowaniu. Trudno jest sobie wyobrazić realizację wielu projektów budowlanych, instalacyjnych czy armatorskich właśnie bez śrub. Używa się ich do łączenia dwóch lub wielu elementów, co zapewnia trwałość i stabilność połączenia, a tym samym funkcjonalność całej konstrukcji. Istnieje kilka kryteriów doboru śrub do konkretnego zadania, spośród których najważniejsze to: rozmiar śruby oraz twardość śruby. Tym razem w naszym poradniku bliżej przyglądamy się kwestii klas twardości śrub.
Czym jest twardość śruby?
Śruby różnią się między sobą nie tylko rozmiarem, rodzajem łba czy materiałem, z jakiego zostały wykonane. Profesjonaliści dobrze wiedzą, że przy wyborze tych elementów należy zwrócić uwagę na kwestię parametrów wytrzymałościowych. Kluczowym z nich jest właśnie twardość śruby.
Klasa twardości informuje nas o tym, jak wytrzymała na nacisk i naprężenia jest dana śruba. To istotna informacja, ponieważ na tej podstawie można już łatwo i co najważniejsze prawidłowo dobrać konkretne śruby do realizacji jakiegoś zadania, mając przy tym pewność, że wykonane połączenie będzie trwałe i bezpieczne.
Klasa twardości śruby z reguły jest wybita na łbie elementu złącznego. Tutaj przechodzimy już do tematu, który omawialiśmy w jednym z artykułów, mianowicie oznaczeń śrub. Krótko przypomnijmy, że zwykle śruba posiada oznaczenie składające się z litery oraz dwóch cyfr rozłączonych kropką.
I tak:
- A oznacza, że śruba jest elementem dokładnym.
- B oznacza, że śruba jest elementem średnio dokładnym.
- C oznacza, że śruba jest elementem zgrubnym.
Następnie szukamy dwóch cyfr, z których pierwsza oznacza minimalną wytrzymałość na rozciąganie (Rm – czyli jakie naprężenie może znieść śruba, zanim dojdzie do jej zerwania), a druga granicę plastyczności (Re – czyli jakie naprężenie może znieść śruba, zanim dojdzie do jej nieodwracalnego odkształcenia).
Przykładowo:
Śruba o oznaczeniu Rm 3 i Re 6 to taka, która może się zerwać pod wpływem naprężenia 300 MPa oraz może ulec nieodwracalnemu odkształceniu pod wpływem 70% wartości Rm (w tym przypadku 180 MPa).
Zajrzyj też do innego artykułu w naszej bazie wiedzy, w którym wyjaśniamy, czym są klasy śrub i dlaczego są tak ważne przy wyborze konkretnych elementów złącznych.
Klasy twardości śrub według polskiej normy
Twardość śruby, czyli – jak już wyjaśniliśmy – jej wytrzymałość na rozciąganie i plastyczność, to bardzo ważny parametr, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze elementów złącznych. Na szczęście śruby są produkowane w sposób ustandaryzowany, zgodnie z ogólnie przyjętymi normami, dlatego nie trzeba uczyć się wielu oznaczeń czy za każdym razem ich rozszyfrowywać.
Śruby sprzedawane w Polsce zostały ustandaryzowane zgodnie z Polską Normą PN/M 82084. Przewiduje ona 10 klas twardości śrub, czyli:
- 6
- 6
- 8
- 6
- 8
- 8
- 8
- 9
- 9
Pisząc w dużym uproszczeniu: im wyższe oznaczenie, tym bardziej wytrzymała jest śruba, a więc tym mniejsze będzie ryzyko jej zerwania czy odkształcenia podczas dokręcania – świadczy to o solidności wykonania elementu złącznego. Takie śruby wybieramy do realizacji ważnych projektów, na przykład armatorskich i budowlanych, gdzie priorytetem jest stabilność i trwałość wykonanego połączenia.
Czy znasz najpopularniejsze śruby nierdzewne według normy DIN? Omówiliśmy je w osobnym poradniku w naszej bazie wiedzy – warto przeczytać!
Kup śruby o określonej twardości w Inox-Plus
Inox-Plus to czołowy dostawca elementów złącznych, takich jak śruby kwasoodporne i zwykłe, wkręty, opaski, podkładki, nakrętki i wiele innych. Kupisz u nas wszystko, co może Ci się przydać do zrealizowania zadania – czy to na poziomie amatorskim, czy profesjonalnym.
Potrzebne elementy złączne łatwo wyszukasz w naszym katalogu online po oznaczeniu DIN, ISO lub PN. Jeśli nie wiesz, na jaki produkt się zdecydować, to skontaktuj się z nami i skorzystaj z fachowego doradztwa ekspertów Inox-Plus. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.
Komentarze
Zaloguj się aby dodać komentarz
Przejdź do logowania