Oznaczenia śrub - co musisz o tym wiedzieć?

Wybierając śruby nierdzewne zwykle kierujemy się ich podstawowymi parametrami technicznymi, czyli długością i średnicą łba. Okazuje się jednak, że aby zagwarantować solidne, bezpieczne połączenie dwóch czy większej liczby elementów, należy wziąć pod uwagę także inne cechy stosowanych śrub. Na szczęście nie musimy we własnym zakresie oceniać trwałości czy wytrzymałości na rozciąganie poszczególnych elementów złącznych, ponieważ zrobili to już za nas eksperci, nadając odpowiednie oznaczenia śrub. I właśnie na to trzeba koniecznie zwrócić uwagę na etapie kompletowania elementów montażowych do realizacji dowolnego projektu – budowlanego, armatorskiego, hobbystycznego etc.

Czemu właściwie służą oznaczenia śrub?

Oznaczenia śrub stosuje się po to, aby możliwe było ich sklasyfikowanie ze względu na rozmiar, kształt, a także przeznaczenie. Dzięki zunifikowanym systemom oznaczania elementów złącznych nabywcy śrub czy chociażby blachowkrętów nierdzewnych, łańcuchów kwasoodpornych czy podkładek nierdzewnych mogą bezbłędnie wybrać poszczególne elementy, wiedząc również, że idealnie sprawdzą się one do realizacji danej inwestycji.

Podział, a tym samym oznaczenia śrub, zależy od materiału, z jakiego został wykonany konkretny element złączny. Każdy producent przed zaoferowaniem swojego produktu na rynku musi udostępnić taką informację, na podstawie czego nadawane jest odpowiednie oznaczenie.

Wprowadzenie międzynarodowych systemów oznaczania śrub i innych elementów złącznych okazało się doskonałym rozwiązaniem. Dzięki temu profesjonaliści na całym świecie stosują systemy montażowe podobnej klasy, co pozwala utrzymać standardy produkcji. Zminimalizowano również ryzyko popełniania błędów przy wyborze poszczególnych elementów złącznych, które mogłyby w konsekwencji sprowadzić zagrożenie na ludzi czy infrastrukturę – np. z powodu zastosowania śrub o niedostatecznej wytrzymałości.

Czym są klasy śrub?

Oznaczenia śrub często są nazywane klasami. Chodzi tutaj o określenie twardości śrub oraz ich wytrzymałości na rozciąganie. Pisząc prościej: mając przed oczami konkretne oznaczenie (i potrafiąc je rozszyfrować), wiemy już, jakie naprężenia może wytrzymać dany element złączny. Po przekroczeniu tej wartości śruba po prostu zacznie się rozciągać, aż w pewnym momencie zostanie zerwana.

Oznaczenie wytrzymałości śrub umieszcza się na łbach. Jest to dwucyfrowy symbol, gdzie pierwsza cyfra oznacza granicę wytrzymałości na rozciąganie (Rm), a druga granicę plastyczności (Re). Im wyższa klasa, tym większą wytrzymałość gwarantuje dany element złączny. Przykładowo: śruba o oznaczeniu 8.8 teoretycznie powinna znieść obciążenie ciężarem 80 kg na każdy 1 mm2.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że poza międzynarodowymi systemami oznaczania śrub mamy także własny, czyli Polską Normę PN-M. Odnosi się ona również do wytrzymałości śrub – konkretnie chodzi tutaj o normę PN-M-82084. Zgodnie z nią można wyróżnić 10 podstawowych klas wytrzymałości, gdzie śruby o oznaczeniu 8.8, 10.9 oraz 12.9 są elementami złącznymi o wysokiej wytrzymałości.

Dodatkowo często stosuje się również oznaczenie H – jest to klasa odpowiadająca 10% twardości Vickersa (HC) danego materiału. Wyróżniamy tutaj klasy 14H, 22H, 33H oraz 45H, przy czym każda z nich posiada swój odpowiednik w wymienionych wcześniej klasach wytrzymałości według Polskiej Normy PN-M-82084.

Normy wytrzymałości śrub

Ponieważ trudno byłoby za każdym razem sprawdzać oznaczenia śrub ze względu na ich parametry wytrzymałościowe, to już dawno stworzono uniwersalne systemy zwane normami – jeśli śruba jest zaliczana do danego systemu, to można mieć pewność, że posiada określone cechy techniczne.

Trzy normy funkcjonujące w naszym kraju to oczywiście:

  • norma Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego (DIN),
  • norma Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO),
  • Polska Norma (PN).

Znając te normy możesz szybko i wygodnie wyszukać potrzebne Ci artykuły nierdzewne w katalogu online udostępnionym na stronie Inox-Plus.

Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.

Zaloguj się aby dodać komentarz

Przejdź do logowania