Można obrazowo napisać, że Polacy dosłownie rzucili się na fotowoltaikę. Jest to efekt rządowego programu „Mój prąd”, w ramach którego można uzyskać dotację w wysokości 5000 złotych do własnej instalacji do produkcji energii ze słońca. Szacuje się, że tylko w 2020 roku w Polsce przybyło nawet blisko 200 tysięcy nowych instalacji PV. Popyt napędza podaż i na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących usługę montażu ekologicznych systemów. Jeśli sam prowadzisz taki biznes lub planujesz go uruchomić, to na dobry początek sprawdź, jakie elementy złączne do mocowania fotowoltaiki i systemów solarnych należy stosować.
Po pierwsze: nie oszczędzaj na jakości
Najważniejszym kryterium wyboru elementów złącznych do mocowania fotowoltaiki i systemów solarnych musi być wysoka jakość tych produktów. Chcąc profesjonalnie zajmować się montażem takich instalacji musisz zagwarantować klientom solidne wykonawstwo, a przede wszystkim najwyższy poziom bezpieczeństwa i trwałości. Można sobie łatwo wyobrazić, jak dużym problemem i zagrożeniem byłoby np. odspojenie się przymocowanego modułu fotowoltaicznego od konstrukcji dachu.
Dlatego nie eksperymentuj z jakością i postaw na markowe elementy złączne, które są dostępne w ofercie Inox-Plus. Sprzedajemy wyłącznie produkty chrakteryzujące się solidnością wykonania, a tym samym niezawodnością. Jeśli nie wiesz, jakie elementy złączne będą Ci ostatecznie potrzebne, to zawsze możesz skontaktować się z nami bezpośrednio i skorzystać z bezpłatnego doradztwa naszych ekspertów.
Stal nierdzewna – to warunek konieczny
Kolejną kwestią, na którą musisz zwrócić uwagę, jest materiał, z jakiego zostały wykonane elementy złączne do mocowania fotowoltaiki i systemów solarnych. Tutaj wybór jest prosty: potrzebujesz elementów ze stali nierdzewnej.
Dość często popełnianym błędem przez instalatorów systemów fotowoltaicznych i solarnych jest korzystanie z ocynkowanych elementów złącznych. To poważna pomyłka, ponieważ nie nadają się one do stosowania na dachu, gdzie będą narażone na stały kontakt z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – w tym deszczem, śniegiem, promieniowaniem UV. Podczas montażu np. ogniw fotowoltaicznych można łatwo uszkodzić ocynkowaną powierzchnię, przez co dany element nie będzie już wystarczająco chroniony przed korozją.
Tymczasem to właśnie korozja stanowi największe zagrożenie dla elementów złącznych stosowanych do montażu instalacji solarnych oraz fotowoltaicznych. Nie ma więc nad czym się zastanawiać: zainwestuj w elementy wykonane ze stali nierdzewnej.
W zupełności wystarczające powinny być tutaj elementy złączne ze stali nierdzewnej typu A2 (popularnie nazywanej nierdzewką), która jest materiałem charakteryzującym się bardzo wysoką odpornością na proces utleniania, dzięki czemu może być bez obaw stosowany na zewnątrz budynków.
W specyficznych warunkach, gdy np. istnieje ryzyko, że elementy złączne mogą być narażone na kontakt ze słoną wodą (chociażby budynki w pierwszej linii brzegowej nad morzem), warto rozważyć zastosowanie wkrętów, uchwytów czy innych elementów mocujących ze stali kwasoodpornej A4.
Jakie elementy złączne do mocowania fotowoltaiki i systemów solarnych będą Ci potrzebne?
Na pewno powinny to być wkręty do mocowania paneli fotowoltaicznych, nazywane dwugwintami. Są one dostępne w ofercie Inox-Plus, zostały wykonane ze stali nierdzewnej A2 i prezentują bardzo wysoką jakość, dlatego śmiało możesz wykorzystać je do mocowania modułów o dowolnej wielkości.
Przydatne mogą być również wszelkiego rodzaju blachowkręty – na przykład te z łbem walcowym DIN 7971, z łbem sześciokątnym DIN 7976 czy z łbem stożkowym z gniazdem krzyżowym PHILLIPS DIN 7982. Blachowkręty sprawdzają się wtedy, gdy np. musisz wykonać dodatkowe obróbki blacharskie na dachu klienta w celu zabezpieczenia przed ptakami, gryzoniami czy nawiewaniem śniegu.
Wiesz już, jakie elementy złączne do mocowania fotowoltaiki i systemów solarnych powinieneś kupić. Czas skompletować potrzebne produkty, w czym pomogą Ci eksperci Inox-Plus.
Komentarze
Zaloguj się aby dodać komentarz
Przejdź do logowania