Rozmiar śruby - jaki wybrać? Jak rozumieć oznaczenia?

Śruby to podstawowe elementy złączne, które są wykorzystywane w praktycznie każdym sektorze przemysłu. Stosuje się je w branży motoryzacyjnej, armatorskiej, meblowej, instalacyjnej, budowlanej, monterskiej, remontowej i wielu innych. Choć na pierwszy rzut oka wszystkie śruby są do siebie podobne, to w rzeczywistości istnieją między nimi znaczne różnice w zakresie budowy i tym samym zastosowania. Bardzo ważnym kryterium wyboru konkretnego elementu złącznego jest rozmiar śruby. Co warto o tym wiedzieć? Sprawdź to w naszym poradniku.

Jakie są najpopularniejsze rozmiary śrub i co oznaczają poszczególne symbole?

Każdy producent śrub nierdzewnych ma w swojej ofercie elementy złączne występujące w szerokim wyborze wariantów wymiarowych. Chcąc upewnić się, że dany wymiar jest odpowiedni do realizacji inwestycji, należy w pierwszej kolejności rozszyfrować podane oznaczenia.

Najczęściej spotkasz się z symbolami:

S – określa szerokość główki śruby.

k – określa wysokość główki śruby.

l – określa długość śruby liczoną bez główki.

Do tego dochodzi jeszcze M, czyli oznaczenie gwintu metrycznego z zarysem 60° (stosowany w Europie).

Jeśli chodzi o najpopularniejsze rozmiary śrub, to można tutaj wymienić:

  • M1,6 – śruba z gwintem zwykłym, S 3,2, k 1,1, l 2-16;
  • M2,5 – śruba z gwintem zwykłym, S 5,0, k 1,7, l 3-25;
  • M6 – śruba z gwintem zwykłym, S 10, k 4,0, l 6-90;
  • M8 – śruba z gwintem zwykłym lub gwintem drobnozwojowym (M8x1), S 13, k 5,5, l 8-110;
  • M10 – śruba z gwintem zwykłym lub gwintem drobnozwojowym (M10x1,25). S 17, k 7,0, l 8-150;
  • M16 – śruba z gwintem zwykłym lub gwintem drobnozwojowym (M16x1,5), S 25, k 10, l 12-150;
  • M24 – śruba z gwintem zwykłym lub gwintem drobnozwojowym (M24x2), S 36, k 15, l 16-200;

Wariantów wymiarowych jest oczywiście znacznie więcej – ważne, abyś wiedział, co oznaczają poszczególne symbole w opisie konkretnego elementu złącznego.

Liczy się nie tylko rozmiar śruby

Wiedząc już, jaki rozmiar śruby będzie odpowiedni do realizacji konkretnej inwestycji, możesz przejść do kolejnego etapu wyboru elementu złącznego. Bardzo ważnymi kryteriami wyboru są również parametry wytrzymałościowe oraz rodzaj materiału, z jakiego została wykonana śruba.

Zacznijmy od tej drugiej kwestii. Najpopularniejsze artykuły nierdzewne, w tym śruby, wykonuje się z dwóch rodzajów stali:

  1. Stal nierdzewna – o oznaczeniu A2, popularnie nazywana nierdzewką.
  2. Stal kwasoodporna – o oznaczeniu A4, nazywana kwasówką, wykazująca się odpornością na kontakt z różnymi kwasami, wytrzymała na środowisko słone.

To, jaką śrubę wybrać ze względu na materiał, z którego została wykonana, zależy już ściśle od przeznaczenia elementu złącznego. Przykładowo: w typowych zastosowaniach budowlanych wystarczająca będzie śruba ze stali A2, natomiast gdy mówimy już o budownictwie morskim, to konieczne będzie użycie śrub ze stali A4.

Jeśli natomiast chodzi o parametry wytrzymałościowe, to tutaj zawsze należy się kierować oznaczeniami śrub – przede wszystkim międzynarodowymi, czyli DIN oraz ISO. Rozszyfrowanie oznaczenia pozwoli Ci określić np. wytrzymałość na zrywanie, a tym samym przeznaczenie konkretnego elementu złącznego.

Przy okazji zajrzyj do innego artykuły w naszej bazie wiedzy, w którym prezentujemy najpopularniejsze śruby nierdzewne według normy DIN.

Oczywiście to wciąż nie wszystko. Śruby różnią się również ze względu na rodzaj łba i gniazda (na przykład śruby TORX czy śruby z łbem sześciokątnym, ale też śruby bez łba) oraz rodzaj materiału, w jakim mogą być stosowane (przykładowo śruby nierdzewne do drewna).

Skorzystaj z fachowego doradztwa

Wśród naszych klientów są zarówno doświadczeni fachowcy, jak i osoby, które nie mają specjalistycznej wiedzy z zakresu doboru elementów złącznych pod kątem ich budowy, zastosowania oraz wytrzymałości. Jeśli więc masz wątpliwości, które artykuły nierdzewne wybrać, to po prostu skontaktuj się z nami.

Bezpłatnie pomożemy Ci dobrać odpowiednie śruby ze względu na ich wymiary, parametry wytrzymałościowe i tym samym zastosowanie, wskażemy konkretne produkty dostępne w ofercie naszego sklepu, a po zakupie wyślemy je pod Twój adres.

Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.

Zaloguj się aby dodać komentarz

Przejdź do logowania