Klasy śrub - dlaczego są tak ważne?

Śruby nierdzewne czy śruby kwasoodporne należą do najpopularniejszych, a przy tym najważniejszych elementów złącznych stosowanych w wielu branżach przemysłu: od budownictwa naziemnego, przez morskie, aż po budowę maszyn, statków czy różnego rodzaju instalacji. Wybór śrub jest ogromny – możemy wyróżnić co najmniej kilkadziesiąt ich rodzajów podzielonych na różne kategorie, w zależności od średnicy łba, długości oraz innych podstawowych parametrów technicznych. Aby prawidłowo dobrać śrubę do konkretnego zadania należy znać klasy śrub. Dlaczego jest to tak ważne? Sprawdź to w naszym artykule.

Czym są klasy śrub?

Klasy śrub to nic innego, jak ich oznaczenia, które są powszechnie akceptowane na całym świecie, w zależności od stosowanej normy. Klasy stosuje się nie tylko w odniesieniu do śrub, ale też innych elementów złącznych, takich jak chociażby wkręty kwasoodporne, kotwy nierdzewne czy kołki nierdzewne.

Pisząc prościej: klasy śrub to rodzaj podziału tych elementów złącznych ze względu na ich budowę, wytrzymałość, a tym samym przeznaczenie. Dzięki zunifikowanym klasom producenci śrub mogą zachować określone standardy produkcyjne, a to przekłada się na to, że niezależnie od tego, w jakim kraju kupisz element złączny, to jeśli należy on do konkretnej klasy, to możesz mieć pewność, że spełnia te same kryteria, jakie obowiązują np. w Polsce.

Klasa śrub odnosi się do dwóch kluczowych parametrów, czyli twardości oraz wytrzymałości. Obie informacje są zawarte w specjalnym kodzie, który profesjonalista, na co dzień używający wielu rodzajów śrub, potrafi bezbłędnie rozszyfrować.

Przykładowo: wytrzymałość śruby zdradza nam dwucyfrowy symbol umieszczony na jej łbie, który składa się z dwóch cyfr. Pierwsza mówi nam, jaka jest granica wytrzymałości na rozciąganie (Rm), druga natomiast informuje o granicy plastyczności śruby (Re).

To warto widzieć

W przypadku śrub nierdzewnych i innych elementów złącznych obowiązują również uniwersalne systemy określania norm wytrzymałości: DIN (norma Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego) i ISO (norma Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej). W Polsce natomiast mamy normę PN (Polska Norma).

Co daje Ci znajomość klas śrub?

Nikt oczywiście nie wymaga, aby nawet profesjonalista miał w głowie wszystkie klasy śrub dostępnych na rynku. Od tego są katalogi i sprzedawcy. Ważne jest natomiast, aby wiedzieć, jakie informacje są zakodowane w danym oznaczeniu decydującym o tym, do jakiej klasy zostanie zaliczona śruba.

Jest to korzystne z tego punktu widzenia, że dzięki znajomości nawet tylko podstawowych klas śrub jesteś w stanie samodzielnie, bezbłędnie dobrać elementy złączne do konkretnego zadania. Nie ryzykujesz tym, że użyjesz np. zbyt mało wytrzymałej śruby do budowy konstrukcji, która musi znieść ogromne obciążenia.

Znajomość klas śrub pomaga również wtedy, gdy musisz bardzo szybko skompletować niezbędne elementy złączne i nie popełnić tutaj żadnego błędu. Możesz wówczas zamówić śruby na przykład online w Inox-Plus z poziomu elektronicznego katalogu, z dostawą pod wskazany adres (to duża oszczędność czasu).

Jak już wspomnieliśmy, klasy śrub są zunifikowane, dzięki czemu nie ma znaczenia, gdzie chcesz się w nie zaopatrzyć. Jest to bardzo ważne z perspektywy np. firm realizujących kontrakty w innych krajach, w tym w dość egzotycznych.

Zajrzyj też do innego artykułu w naszej bazie wiedzy i sprawdź najpopularniejsze śruby nierdzewne według normy DIN.

Nie znasz klas śrub? Pomożemy!

Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że nie każdy zna oznaczenia śrub i nie czuje potrzeby, aby nadrobić zaległości w tym zakresie (np. nie jest profesjonalistą, śruby wykorzystuje do prowadzenia amatorskich prac budowlanych, samodzielnie remontuje jacht etc.). Jeśli ten opis pasuje do Ciebie i po prostu gubisz się już w klasach śrub, to skontaktuj się z nami.

Eksperci Inox-Plus pomogą Ci znaleźć odpowiednie śruby lub inne artykuły nierdzewne, które idealnie sprawdzą się do realizacji Twojej inwestycji. Skontaktuj się z nami lub skorzystaj z naszego katalogu online, w którym łatwo wyszukasz odpowiednie elementy złączne, a dzięki precyzyjnym opisom ocenisz, czy są to te produkty, których szukasz.

Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.

Zaloguj się aby dodać komentarz

Przejdź do logowania