Zastosowanie smaru do śrub, nie tylko dla zmniejszenia tarcia

Każdy profesjonalista, który ma na co dzień do czynienia z różnego rodzaju mechanizmami i konstrukcjami mechanicznymi, zgodzi się ze stwierdzeniem, że smarowanie ma kluczowe znaczenie dla bezawaryjnej pracy i trwałości elementów ruchomych. Okazuje się natomiast, że smarować warto, a wręcz trzeba, także elementy statyczne, do których zaliczamy śruby.

Są to podstawowe elementy złączne wykorzystywane m.in. w pracach konstrukcyjnych, do budowy maszyn, jednostek pływających czy różnego rodzaju obiektów inżynierskich, które wymagają smarowania przy użyciu odpowiedniego smaru do śrub. O zastosowaniu takiego smaru przeczytasz w kolejnym artykule przygotowanym przez zespół Inox-Plus.

Zmniejszenie tarcia

Podstawową korzyścią płynącą ze stosowania smaru do śrub jest zmniejszenie tarcia między gwintami elementów złączny. Śruby, szczególnie te używane w zastosowaniach mechanicznych, narażone są na duże obciążenia oraz nierówności, co prowadzi do zwiększonego tarcia.

Użycie smaru znacząco redukuje lub wręcz eliminuje ten problem, co nie tylko ułatwia skręcanie i rozkręcanie śrub, ale także zmniejsza zużycie materiałów i zwiększa trwałość całego połączenia.

Czym są śruby specjalistyczne? Co należy rozumieć przez to określenie? Odpowiedzi poszukaj w osobnym artykule w naszej bazie wiedzy.

Zabezpieczenie przed korozją

Śruby, zwłaszcza te stosowane na zewnątrz lub w wilgotnym środowisku, są podatne na korozję. Oczywiście można wyeliminować ten problem poprzez zastosowanie śrub ze stali jakościowych (nierdzewnej i kwasoodpornej), natomiast w przypadku śrub ocynkowanych czy tym bardziej ze stali czarnej ochrona przed korozją ma kluczowe znaczenie.

Smar działa jak swoista bariera antykorozyjna, chroniąc gwinty przed wilgocią i substancjami chemicznymi, które mogą wywołać proces utleniania. Regularne stosowanie smaru może znacząco przedłużyć żywotność śrub oraz zapobiec konieczności ich wymiany z powodu korozji.

Ułatwienie montażu i demontażu

Każdy, kto miał do czynienia z zapieczonymi śrubami, doskonale wie, jak frustrujące i czasochłonne może być ich odkręcenie. Warto o tym pomyśleć zawczasu i użyć smaru, który zmniejsza ryzyko zapiekania śrub, ułatwiając zarówno montaż, jak i demontaż mocowanych elementów.

Więcej o tym, jak zapobiec zacieraniu i zapiekaniu się śrub piszemy w osobnym artykule w bazie wiedzy Inox-Plus.

Zmniejszenie ryzyka uszkodzenia gwintów

Mechaniczne uszkodzenia gwintów są poważnym problemem, szczególnie w przypadku konstrukcji narażonych na wibracje, znaczne obciążenia dynamiczne czy skrajne warunki środowiskowe. Stosowanie odpowiedniego smaru do śrub zmniejsza ryzyko uszkodzenia elementów złącznych poprzez zapewnienie lepszego rozłożenia sił na powierzchni gwintu.

Czym jest twardość śruby? Co należy rozumieć przez klasy twardości śrub? To już wyjaśniamy w osobnym artykule w bazie wiedzy Inox-Plus.

Zwiększenie precyzji i równomierności obciążenia

W niektórych zastosowaniach, szczególnie tych wymagających precyzji, równomiernego obciążenia i stabilności, stosowanie smaru może być wręcz konieczne. Smar działa jak dodatkowy element stabilizujący, pomagając w utrzymaniu właściwego napięcia gwintu oraz zapobiegając luzom, które mogłyby prowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania konstrukcji.

Kup profesjonalny smar do śrub w Inox-Plus

Inox-Plus to renomowany dostawca elementów złącznych ze stali nierdzewnej i stali kwasoodpornej, w którego ofercie znajdziesz również profesjonalną chemię. Proponujemy m.in. wysokiej jakości biały smar do śrub Standard Inox Marine 400 ml w sprayu, który jest  uniwersalnym środkiem smarnym idealnie nadającym się do smarowania połączeń gwintowanych, w tym również śrub.

Smar:

  • Zapobiega efektowi zapiekania się śrub;
  • Ułatwia odkręcanie;
  • Chroni i konserwuje elementy stalowe.

Jeśli natomiast nadal masz wątpliwości, czy smarować śruby nierdzewne, to koniecznie zajrzyj do innego artykułu w naszej bazie wiedzy, w którym szczegółowo odpowiadamy na to pytanie.

Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.

Zaloguj się aby dodać komentarz

Przejdź do logowania