Czy smarować śruby nierdzewne? Podpowiadamy!

Śruby nierdzewne to podstawowe elementy złączne wykorzystywane w licznych aplikacjach budowlanych, w tym do montażu różnych konstrukcji stalowych i drewnianych. Na stabilność i trwałość połączenia wpływa nie tylko prawidłowy dobór śruby, ale także jej poprawne dokręcenie (z odpowiednim momentem). Jednym z najczęściej występujących problemów jest zjawisko zacierania się gwintu śruby, które zagraża trwałości i tym samym bezpieczeństwu całej konstrukcji. Można temu zapobiec stosując odpowiedni smar. W kolejnym poradniku wyjaśniamy, czy i czym smarować śruby nierdzewne.

Smarowanie pozwala wyeliminować problem zacierania się gwintu

Zacieranie się gwintu jest jednym z typowych problemów, z jakimi spotykają się profesjonaliści wykonujący różnego rodzaju konstrukcje z użyciem śrub nierdzewnych. Dochodzi do tego w momencie zaciskania się mocowania, gdy wraz ze wzrostem nacisku następuje przesuwanie się powierzchni gwintu. Jest to dość częsty problem obserwowany w przypadku mocowań z użyciem elementów złącznych ze stali nierdzewnej. Może to prowadzić nawet do zablokowania się śruby, czyli tzw. zapieczenia gwintu i całkowitej blokady elementu złącznego, którego nie da się w żaden sposób odkręcić bez zniszczenia połączenia. Co gorsza, zacieranie się gwintu stopniowo prowadzi do wzrostu naprężenia, a to w skrajnym przypadku może doprowadzić nawet do złamania mocowania i starcia gwintu, co już stanowi bezpośrednie zagrożenie dla konstrukcji stalowej. Jaki rozmiar śruby wybrać? Sprawdź to w osobnym artykule w naszej bazie wiedzy.

Kiedy należy smarować śruby nierdzewne?

Obowiązuje tutaj prosta, łatwa do zapamiętania zasada. Śruby nierdzewne należy smarować zawsze wtedy, gdy z góry zakładamy, że wykonane połączenie ma być demontowalne – czyli planujemy w przyszłości odkręcić śrubę i nie chcemy mieć z tym żadnego problemu. Użycie odpowiedniego smaru zapobiega wystąpieniu zjawisk zacierania gwintu i tym samym eliminuje ryzyko zapieczenia się śruby.

Czego użyć do smarowania śrub nierdzewnych?

Do smarowania śrub nierdzewnych należy używać specjalnego smaru, który spełnia kilka podstawowych kryteriów:

  • Jest przeznaczony do śrub i innych elementów złącznych narażonych na działanie dużego nacisku oraz wysokich temperatur;
  • Jest wodoodporny i kwasoodporny;
  • Wykazuje działanie antykorozyjne;
  • Nie zawiera metali;
  • Może być stosowany w szerokim zakresie temperatur, nawet do ponad 1000 stopni Celsjusza;

Najczęściej stosuje się tutaj smary przeznaczone do układów hamulcowych czy wydechów, które znajdują zastosowanie w motoryzacji. Może to być jednak także inny specjalistyczny smar – ważne, aby był stricte przeznaczony do połączeń ze stali nierdzewnej.

Korzyści z zastosowania smaru do śrub

Smarując śruby nierdzewne, które planujemy w niedalekiej przyszłości odkręcić, eliminujemy szereg problemów, jakie generuje zjawisko zacierania się gwintu. Ma to pozytywny wpływ na:

  • Trwałość i stabilność połączenia;
  • Trwałość samych elementów złącznych, które mogą być używane wielokrotnie;
  • Możliwość szybkiego zdemontowania połączenia ze stali nierdzewnej;

Użycie smaru może zaoszczędzić mnóstwo czasu i nerwów, dlatego w każdej z opisanych wcześniej sytuacji jest to co najmniej wskazane.

Kup śruby nierdzewne i inne elementy złączne w Inox-Plus

Inox-Plus to czołowy dystrybutor elementów złącznych ze stali nierdzewnej i stali kwasoodpornej. W naszej ofercie znajdziesz wszystko, co tylko jest potrzebne do wykonania stabilnego, trwałego połączenia – od śrub nierdzewnych, przez wkręty i blachowkręty, aż po nity, łańcuchy nierdzewne, podkładki czy nakrętki. Wszystkie dostępne produkty łatwo wyszukasz w naszym katalogu online. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze odpowiednich elementów złącznych do konkretnej inwestycji, to skontaktuj się z nami i skorzystaj z fachowego, bezpłatnego doradztwa ekspertów Inox-Plus. Zajrzyj też do innych artykułów w naszej bazie wiedzy, w których m.in. wyjaśniamy, czym są śruby kwasoodporne, a także podpowiadamy, jak należy interpretować poszczególne oznaczenia śrub.

Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.

Zaloguj się aby dodać komentarz

Przejdź do logowania