Nakrętki i śruby zrywalne - czym są? Kiedy się je stosuje?

Artykuły nierdzewne są niezbędnymi elementami złącznymi stosowanymi m.in. do budowy konstrukcji naziemnych i morskich, różnego rodzaju maszyn, urządzeń oraz przedmiotów codziennego użytku. Poza klasycznymi śrubami, wkrętami czy podkładkami nierdzewnymi tę kategorię tworzą także śruby i nakrętki specjalnego przeznaczenia. Okazuje się, że można wyróżnić np. wiele rodzajów nakrętek, m.in. sześciokątne zwykłe, niskie, wysokie, długie, z kołnierzem stożkowym czy samozabezpieczające. Bardzo ciekawym przykładem są nakrętki i śruby zrywalne, które stosuje się zawsze wtedy, gdy priorytetem jest zabezpieczenie konstrukcji przed osobami niepowołanymi, kradzieżą oraz aktami wandalizmu. Co warto wiedzieć o nakrętkach i śrubach zrywalnych? Jakie jest ich zastosowanie? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Podstawowy cel: zabezpieczenie przed kradzieżą

Nakrętki i śruby zrywalne to specjalna kategoria elementów złącznych, które poza funkcją łączeniową pełnią również rolę środków zabezpieczających różne przedmioty przed kradzieżą. Dlatego powinno się je stosować zawsze wtedy, gdy montujemy np. cenne konstrukcje w przestrzeni publicznej.

Klasycznymi przykładami zastosowań nakrętek i śrub nierdzewnych są:

  • montaż elementów ogrodzenia,
  • montaż placów zabaw,
  • montaż siłowni plenerowych,
  • montaż tablic informacyjnych i nośników reklamy,
  • montaż stojaków rowerowych.

Jak to właściwie działa?

Nakrętki i śruby zrywalne zabezpieczają przedmioty przed kradzieżą i aktami wandalizmu w bardzo prosty sposób. W momencie, gdy dokręcamy śrubę/nakrętkę z odpowiednią siłą, następuje zerwanie łba. W efekcie odkręcenie elementu złącznego jest już niemożliwe bez rozwiercenia otworu, co oczywiście zajmuje znacznie więcej czasu i zniechęca do podejmowania próby kradzieży.

Charakterystyczną cechą śrub i nakrętek zrywalnych jest to, że dzięki bardzo precyzyjnemu wykonaniu mamy gwarancję stałego momentu zerwania elementu złącznego (w wąskim przedziale). Dlatego jakiekolwiek manipulacje przy połączeniu zawsze kończą się tak samo, czyli zerwaniem łba i brakiem możliwości odkręcenia śruby/nakrętki.

Jednocześnie moment zerwania dobiera się w taki sposób, aby nie było możliwości uszkodzenia powłoki elementu konstrukcji/zabezpieczonego przedmiotu. Nakrętka lub śruba musi się zerwać w takim miejscu, aby naprężenie połączenia gwintowanego mieściło się w odpowiednim przedziale. Dzięki temu z jednej strony zyskujemy pewność, że kradzież danego przedmiotu będzie albo niemożliwa, albo znacznie utrudniona, a ponadto wiemy, że połączenie jest solidne.

Z czego wykonuje się nakrętki i śruby zrywalne?

Te elementy złączne są wykonane ze stali nierdzewnej (inox), dzięki czemu charakteryzują się podwyższoną odpornością na działanie szkodliwych czynników środowiskowych, na czele z wilgocią. Tym samym nakrętki i śruby zrywalne z powodzeniem mogą być wykorzystywane na zewnątrz, również w wodzie morskiej lub w środowisku kwasowym (do czego najczęściej wykorzystuje się elementy ze stali kwasoodpornej A4). Najpopularniejsze są natomiast nakrętki i śruby zrywalne ze stali nierdzewnej typu A2.

Kup nakrętki i śruby zrywalne w Inox-Plus!

W naszej ofercie znajdziesz nakrętki i śruby zrywalne bardzo wysokiej jakości, a do tego dostępne w naprawdę atrakcyjnej cenie. Jednym z najpopularniejszych produktów są nakrętki zrywalne z łbem sześciokątnym, wykonane ze stali nierdzewnej A2 (tzw. nierdzewki), bardzo odporne na procesy korozyjne, przeznaczone do stosowania również w wilgotnym środowisku.

Dodatkowo w naszym katalogu online wyszukasz odpowiednie śruby zrywalne, dzięki czemu skompletujesz elementy złączne niezbędne do zabezpieczenia różnego rodzaju przedmiotów przed kradzieżą czy aktami wandalizmu.

Jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze nakrętek i śrub zrywalnych, ale też innych artykułów, jak na przykład podkładki kwadratowe, śruby nierdzewne do drewna czy łańcuchy kwasoodporne, to po prostu skontaktuj się z nami i skorzystaj z fachowego doradztwa ekspertów Inox-Plus!

Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.

Zaloguj się aby dodać komentarz

Przejdź do logowania