Śruby nierdzewne do drewna - kiedy Ci się przydadzą?

Drewno jest najdłużej wykorzystywanym budulcem przez człowieka. Powszechnie kojarzymy je przez pryzmat wysokiej trwałości, uniwersalności, dobrych właściwości izolacyjnych, a także dość łatwej obróbki, co pozwala realizować z użyciem drewna najróżniejsze projekty budowlane. Obecnie dysponujemy również bardzo szerokim wyborem wszelkiego rodzaju łączników, jak śruby nierdzewne do drewna, które umożliwiają łączenie elementów drewnianych i tworzenie z nich wszelkich konstrukcji, najczęściej budowlanych. Co warto wiedzieć o takich śrubach? Kiedy się przydają?

Czym są śruby nierdzewne do drewna?

Śruby nierdzewne do drewna to jeden z kilku popularnych łączników przeznaczonych do tego naturalnego materiału. Poza śrubami można tutaj wymienić także:

  • wkręty do drewna,
  • gwoździe do drewna,
  • okucia do drewna,
  • kołki do drewna (znane chociażby osobom samodzielnie składającym meble).

Z uwagi na powszechność stosowania drewna w budownictwie, instalatorstwie, dekoracji wnętrz czy meblarstwie, mamy na rynku ogromny wybór wszelkiego rodzaju łączników. Szczególną uwagę warto natomiast zwrócić na śruby nierdzewne do drewna.

Jak sama nazwa wskazuje, są to śruby wykonane z materiału, który jest niewrażliwy na proces utleniania. Takie śruby mogą być wykonane zarówno ze stali nierdzewnej A2 (potocznie nazywanej nierdzewką), jak i stali kwasoodpornej A4 (popularnie nazywanej kwasówką).

Zajrzyj do innego artykułu na naszym blogu, w którym dokładnie wyjaśniliśmy różnice między artykułami nierdzewnymi dostępnymi na rynku.

Warto w tym miejscu postawić pytanie: w czym śruby nierdzewne do drewna są lepsze niż śruby np. ocynkowane, które przecież także uchodzą za wyjątkowo odporne na korozję? Okazuje się, że te pierwsze są wielokrotnie mniej podatne na działanie procesu utleniania.

Warstwa ocynkowana niestety może zostać przerwana w trakcie montażu (dzieje się to notorycznie), przez co element złączny od razu traci swoją pełną odporność na rdzę. Dlatego profesjonaliści zdecydowanie preferują stosowanie np. nierdzewnych wkrętów do drewna czy właśnie opisywanych w tym artykule śrub.

Jeśli chodzi o kwestie konstrukcyjne, to śruby nierdzewne do drewna są wykonane z gwintowanego pręta zakończonego sześciokątnym łbem. Do wykonania połączenia konieczne jest oczywiście zastosowanie odpowiedniej podkładki nierdzewnej (drewno jest miękkie, dlatego rezygnacja z podkładki osłabiłaby połączenie), a także nakrętki.

Kiedy stosuje się śruby nierdzewne do drewna?

Śruby nierdzewne do drewna, podobnie jak inne elementy złączne przeznaczone do tego materiału, mają bardzo szerokie zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki. Wykorzystuje się je chociażby do budowy więźb dachowych, wiązarów, gotowych konstrukcji ścian budynków prefabrykowanych, łączenia wszelkich elementów drewnianych na potrzeby budownictwa itd.

Śruby nierdzewne do drewna są coraz częściej wykorzystywane w formie elementów złącznych do mocowania fotowoltaiki i systemów solarnych. Zapewniają stabilność konstrukcji, eliminują ryzyko jej uszkodzenia w wyniku silnych podmuchów wiatru, a tym samym przekładają się na trwałość całej instalacji.

Sprawdź, w jakich innych gałęziach przemysłu stosuje się śruby nierdzewne, nie tylko te do drewna.

Zalety śrub nierdzewnych do drewna

Śruby nierdzewne do drewna przede wszystkim zapewniają bardzo solidne połączenie ze sobą elementów drewnianych. Stąd stosuje się je zawsze wtedy, gdy planujemy wykonanie konstrukcji, która ma przetrwać wiele lat i gwarantować wysoki poziom bezpieczeństwa jej użytkowników. Pod tym względem śruby wypadają znacznie lepiej niż wkręty do drewna.

W odróżnieniu od wkrętów śruby umożliwiają nam łączenie ze sobą bardzo grubych elementów drewnianych, jak chociażby belki czy coraz popularniejsze w budownictwie bale. Wszystko zależy tutaj od długości gwintowanego pręta (na rynku znajdziemy nawet śruby do drewna o długości 300 mm).

Śruby nierdzewne do drewna kupisz oczywiście w Inox-Plus. Wyszukaj potrzebne elementy złączne w naszym katalogu online.

Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.

Zaloguj się aby dodać komentarz

Przejdź do logowania