Podkładki kwadratowe - do czego się je stosuje?

Podkładki to bez wątpienia jedne z najważniejszych elementów montażowych wykorzystywanych do budowy maszyn, różnego rodzaju konstrukcji, pojazdów czy jednostek pływających. Podkładkę stosuje się zawsze w celu ochrony materiału bazowego. Zdecydowanie najczęściej można spotkać się z podkładkami okrągłymi, jednak warto wiedzieć, że istnieją także podkładki kwadratowe. Do czego one służą? Jakie jest ich oznaczenie i podział? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Zastosowanie podkładek kwadratowych

Podkładki kwadratowe są widywane znacznie rzadziej niż ich okrągłe odpowiedniki, co już sugeruje nam specyficzne zastosowanie tych elementów. I rzeczywiście: podkładki kwadratowe wykorzystuje się przede wszystkim do połączeń śrubowych w konstrukcjach drewnianych – na przykład podczas montażu bardzo ciężkich elementów, jak krokwie dachowe czy elementy konstrukcyjne ścian. Podkładki te są stosowane przez ekipy dekarskie oraz firmy specjalizujące się w montażu paneli fotowoltaicznych, stanowiąc ważne elementy złączne do mocowania fotowoltaiki i systemów solarnych. Przy okazji zajrzyj do innego artykułu w naszej bazie wiedzy, w którym podpowiadamy, jakie wkręty do fotowoltaiki i solarów wybrać. Podkładki kwadratowe, dzięki większej powierzchni styku ze śrubą i drewnem, znacznie lepiej chronią drewniane elementy przed uszkodzeniem, a przy tym zapewniają lepszą stabilność połączenia. Eliminują zjawisko wkręcania się łba śruby w drewno, zapobiegając tym samym powstawaniu pęknięć, które mogłyby osłabić konstrukcję.

Rodzaje podkładek kwadratowych

Podkładki kwadratowe do drewna to artykuły nierdzewne dostępne w szerokim wyborze wariantów wymiarowych. Różnią się przede wszystkim długością boków oraz średnicą otworu na śrubę. W Inox-Plus zamówisz podkładki kwadratowe o wymiarach:

  • D1 11 M10,
  • D1 13,5 M12,
  • D1 17,5 M16
  • D1 22 M 20,
  • D1 24 M22,
  • D1 26 M24.

Wszystkie podkładki kwadratowe dostępne w naszej ofercie są pakowane po 100 sztuk. Podkładki kwadratowe występują również w dwóch wariantach materiału, z jakiego zostały wykonane. Jest to albo stal nierdzewna A2 (popularnie nazywana nierdzewką) albo stal kwasoodporna A4 (nazywana kwasówką). Wybierz podkładki ze względu na ich przeznaczenie. Jeśli np. wiesz, że mogą być one przez długi czas narażone na kontakt z różnymi kwasami czy słoną wodą, to lepszym wyborem będą podkładki ze stali kwasoodpornej A4. Z kolei do typowych zastosowań dekarskich i budowlanych w zupełności wystarczające powinny być podkładki kwadratowe ze stali nierdzewnej A2. Pracujesz w drewnie? Sprawdź, co warto wiedzieć o nierdzewnych wkrętach do drewna i jakie wybrać do realizacji konkretnej inwestycji. Podkładki kwadratowe są więc bardzo przydatnymi elementami złącznymi, szczególnie dla profesjonalistów, którzy wykonują różne konstrukcje z drewna w budownictwie naziemnym czy morskim. Warto przy tym wspomnieć, że takie podkładki mają oznaczenie DIN 436, po którym łatwo odszukasz je w katalogach producentów oraz dystrybutorów. Odsyłamy również do innego artykułu w bazie wiedzy, w którym wyjaśniamy, jakie są oznaczenia śrub dostępnych na polskim rynku oraz rozszyfrowujemy ich znaczenie.

Gdzie kupisz podkładki kwadratowe?

Najlepiej w Inox-Plus! Jesteśmy czołowym dystrybutorem elementów złącznych ze stali nierdzewnej oraz stali kwasoodpornej. W naszej stałej ofercie znajdują się również podkładki kwadratowe do konstrukcji drewnianych, które możesz zamówić od ręki korzystając z wygodnego katalogu produktów online. Oferujemy podkładki kwadratowe bardzo wysokiej jakości, stabilne wymiarowo, niezawodne i chętnie wybierane przez profesjonalistów. Poza podkładkami oferujemy także specjalne śruby do drewna oraz szereg innych elementów złącznych do konstrukcji drewnianych, w tym do montowania paneli fotowoltaicznych na dachach czy do prowadzenia prac dekarskich. Już teraz zajrzyj do katalogu i znajdź potrzebne Ci elementy lub skontaktuj się z nami i skorzystaj z fachowego doradztwa ekspertów Inox-Plus!

Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.

Zaloguj się aby dodać komentarz

Przejdź do logowania