Najważniejsze cechy dobrej jakości śruby nierdzewnej

Śruby nierdzewne należą do grupy najpopularniejszych elementów złącznych. Wykorzystuje się je nie tylko do prac armatorskich (w szeroko pojętym żeglarstwie), ale także przy budowie konstrukcji naziemnych, dachów, obiektów basenowych, różnego rodzaju maszyn, pojazdów i urządzeń domowych. Niezależnie od ostatecznego przeznaczenia kupowanych elementów, należy przyłożyć dużą wagę do ich jakości. Na rynku niestety pojawia się mnóstwo produktów niewiadomego pochodzenia, które kuszą niską ceną, natomiast nie są godne zaufania. W naszym artykule omawiamy najważniejsze cechy dobrej jakości śruby nierdzewnej.

Podstawowa kwestia: czy to na pewno stal nierdzewna?

Podobnie jak na rynkach innych produktów, także i na tym pojawiają się podróbki. Wiele osób jest święcie przekonanych, że kupuje śruby nierdzewne, natomiast nie ma świadomości, że tak naprawdę są to tzw. śruby czarne czy ocynkowane.

Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy aby na pewno mamy do czynienia ze śrubami ze stali nierdzewnej, jest przeprowadzenie prostego testu chemicznego. W domowych warunkach można to zrobić przy pomocy kwasu azotowego – umieszczając kroplę kwasu na śrubie obserwujemy reakcję. Jeśli jest to stal czarna, to zacznie się wydzielać gryzący, brązowy dym. W przypadku stali nierdzewnej nie nastąpi żadna reakcja.

Rada

Jeśli nie chcesz ryzykować natrafienia na podróbkę, to zaopatruj się w śruby nierdzewne w sprawdzonej, zaufanej hurtowni. Oczywiście zapraszamy na zakupy do Inox-Plus.

Dobrej jakości śruba nierdzewna musi spełniać określone normy

Klasy śrub to bardzo ważne kryterium wyboru elementów złącznych do realizacji konkretnej inwestycji. Warto się tutaj skupić przede wszystkim na śrubach spełniających normy ISO (Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej) i DIN (Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego) oraz polską normę PN/M. Określają one m.in. twardość i wytrzymałość śrub, co z kolei ma bezpośredni wpływ na dobór elementów w zależności od ich przeznaczenia.

Czym jest wytrzymałość śruby? Odpowiedź znajdziesz w osobnym artykule Inox-Plus.

Stabilność wymiarowa

Dobrej jakości śruby nierdzewne zachowują konkretne wymiary, co jest bardzo ważne w sytuacji, gdy wykorzystujemy je np. do budowy maszyn, jednostek pływających etc. Śruby tego samego producenta, spełniające określone normy, muszą mieć stabilne wymiary m.in. długości czy rozmiaru łba.

W przypadku śrub niskiej jakości bardzo różnie z tym bywa. Jest to efekt braku szczegółowej kontroli jakości, co stanowi nie lada problem z punktu widzenia profesjonalistów. Jeśli chcesz uniknąć sytuacji, w której śruba np. wymaga skrócenia czy jej łeb nie pasuje do nasadki pomimo wybrania prawidłowego rozmiaru, to nie oszczędzaj na zakupie markowych elementów złącznych.

Przewidywalne parametry wytrzymałościowe

Szeroko rozumiana wytrzymałość śrub, w tym ich odporność na zrywanie, to kluczowe kryterium doboru elementów złącznych do konkretnej aplikacji. Jeśli dany projekt wymaga zastosowania śrub o ściśle określonych parametrach wytrzymałościowych, to jedynym rozsądnym wyborem jest zakup śrub dobrej jakości, gwarantujących pełną przewidywalność w tym zakresie.

Na szczegółowy przegląd różnych rodzajów śrub nierdzewnych i ich zastosowań zapraszamy do osobnego artykułu w bazie wiedzy.

Po dobre śruby nierdzewne zapraszamy do Inox-Plus

Inox-Plus to czołowy dystrybutor śrub i innych elementów złącznych ze stali nierdzewnej i stali kwasoodpornej. W naszej ofercie znajdziesz śruby zgodne z normami DIN, ISO i PN/M, jak również m.in. nakrętki, podkładki, nity, nitonakrętki, łańcuchy, zawleczki czy kotwy stalowe i chemiczne.

Zamawiając elementy złączne w Inox-Plus gwarantujesz sobie ich szybką dostawę pod wskazany adres. Dodatkowo możesz skorzystać z bezpłatnego doradztwa naszych ekspertów, którzy pomogą Ci dopasować odpowiednie elementy złączne do realizowanego projektu.

Już teraz zajrzyj do naszego katalogu online i znajdź śruby nierdzewne dla siebie.

Zostań na naszej stronie i zapoznaj się z innymi artykułami poradnikowymi. Dowiesz się z nich m.in., czym są śruby TORX, poznasz popularne elementy złączne do mocowania fotowoltaiki i systemów solarnych oraz dowiedz się, jak rozpoznać stal nierdzewną.

Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.

Zaloguj się aby dodać komentarz

Przejdź do logowania