Śruby Torx - poznaj ich zastosowanie i najważniejsze zalety

Artykuły nierdzewne to kategoria, która obejmuje najróżniejsze elementy złączne. Różnią się one między sobą budową, zastosowaniem/przeznaczeniem, a często także rodzajem łba, co ma wpływ na wybór narzędzia do ich obsługi. Bardzo interesującym przykładem będą tutaj śruby Torx, które możesz kupić w Inox-Plus. Co trzeba wiedzieć o tych elementach złącznych? Kiedy się je stosuje? Jakie mają zalety i czy można w ich kontekście wskazać jakieś wady? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Trochę historii

Śruby Torx to stosunkowo „młode” elementy złączne, zwłaszcza w porównaniu z klasycznymi śrubami nierdzewnymi z łbem sześciokątnym. Po raz pierwszy śruby typu Torx zostały użyte w drugiej dekadzie lat 60. XX wieku – za datę ich rynkowego debiutu wskazuje się rok 1967. Twórcą tego standardu był Bernard F. Reiland, który – co ciekawe – opatentował swój wynalazek dopiero w roku 1971. Celem opracowania śrub Torx było zwiększenie trwałości łączenia poprzez połączenia gwintowane. Charakterystyczne gniazdo w łbie śruby umożliwia również pewne umocowanie wkrętaka, a tym samym minimalizuje zniszczenie zarówno elementu złącznego, jak i uszkodzenie samego narzędzia w wyniku działania dużej siły momentu. W tym miejscu warto również wspomnieć, że śruby z gniazdem Torx były już kolejnym etapem ewolucji wkręcanych elementów złącznych. Jeszcze na początku XX wieku standardem w fabrykach były śruby z łbem… kwadratowym, z których zrezygnowano z uwagi na dużą liczbę wypadków przy pracy, w kolejnych latach wprowadzając coraz to nowsze i ciekawsze modyfikacje. Przykładem są właśnie śruby Torx. Przeczytaj też nasz artykuł o śrubach nierdzewnych do drewna.

Torx a imbus

Śruby Torx przez amatorów są często mylone ze śrubami z wejściem imbusowym. Rzeczywiście, na pierwszy rzut oka kształty obu rodzajów gniazd są do siebie podobne, natomiast występuje między nimi znaczna różnica. W śrubie Torx znajdziemy wejście sześciokątne (jak w śrubie imbusowej), ale z kątami zbliżonymi do 90 stopni. Ponadto zwiększono powierzchnię styku pomiędzy gniazdem a łbem śruby. Właśnie ta modyfikacja spowodowała, że element wkręcający (wkrętak) nie wysuwa się z gniazda podczas dokręcania śruby, nawet wtedy, gdy używamy dużego momentu korzystając z wkrętarki akumulatorowej.

Zalety i wady śrub Torx

Śruby Torx, choć są dziś powszechnie dostępne w każdym dobrym sklepie z elementami złącznymi, nie zyskały takiej popularności jak standardowe śruby z np. łbem sześciokątnym (sprawdź najpopularniejsze śruby nierdzewne według normy DIN). Wynika to po części z ich ewidentnych wad, które nie do końca są maskowane przez równie ważne (a może nawet ważniejsze) zalety. Zacznijmy od tych drugich. Do zalet śrub typu Torx na pewno trzeba zaliczyć wysoką zdolność do przenoszenia momentu siły. Dzięki temu praca postępuje szybciej, a mocowanie zawsze jest solidne. Dzięki sześciu punktom przylegania o zwiększonym kącie możemy również liczyć na niezawodność połączenia z elementem wkręcającym, o ile oczywiście dobierzemy prawidłową końcówkę (a z tym różnie bywa). Warto także wspomnieć o uniwersalności – śruby Torx sprawdzają się zarówno w zastosowaniach budowlanych, jak i do mocowania różnych elementów urządzeń AGD, w motoryzacji, w branży stoczniowej itd. Jeśli natomiast chodzi o wady śrub Torx to trzeba tutaj wspomnieć o mimo wszystko bardziej problematycznym zastosowaniu. O ile praktycznie każdy ma w skrzynce narzędziowej klucz oczkowy/nastawny umożliwiający operowanie śrubami z łbem wypukłym (np. sześciokątnym), o tyle końcówki Torx nie są już tak powszechne. Dlatego trudno nazwać te artykuły mianem realnej alternatywy dla pozostałych elementów złącznych z kategorii śrub. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że gniazdo Torx nie jest zarezerwowane tylko dla śrub. Stosuje się je również w różnego rodzaju wkrętach, czego przykładem mogą być dostępne w Inox-Plus blachowkręty z łbem walcowym wypukłym z gniazdem Torx. Śruby Torx oczywiście zamówisz w Inox-Plus – sprawdź np. popularne śruby z łbem stożkowym z gniazdem Torx oraz inne elementy złączne, które łatwo wyszukasz w naszym katalogu online.

Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.

Zaloguj się aby dodać komentarz

Przejdź do logowania