W dobie bardzo wysokich standardów bezpieczeństwa oraz jakości i trwałości różnego rodzaju konstrukcji, kluczowego znaczenia nabiera kwestia prawidłowego doboru elementów złącznych. Wykorzystuje się je we wszystkich sektorach przemysłu, od branży budowlanej, przez budowę maszyn, pojazdów, aż po produkcję kosmetyków, farmaceutyków i żywności.
Spośród wielu rodzajów elementów złącznych szczególnie interesująco prezentują się śruby ampułowe, które nie są tak powszechnie znane jak np. standardowe śruby z łbem sześciokątnym, a mimo to używa się ich do realizacji licznych projektów. Co warto wiedzieć o takich śrubach? Gdzie się je wykorzystuje? Jaka jest ich specyfika? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w naszym poradniku.
Czym są śruby ampułowe?
Śruby ampułowe, nazywane potocznie ampułami, to nic innego jak po prostu śruby na imbus.
Porada eksperta Inox-Plus:
W branży producentów elementów złącznych prawidłowo używamy określenia: śruba z łbem sześciokątnym wewnętrznym.
Mamy tutaj do czynienia z popularnym typem elementu złącznego, który charakteryzuje się głowicą z wewnętrznym sześciokątnym zagłębieniem. Sama nazwa „imbus” pochodzi od niemieckiego określenia „Innensechskantschraube Bauer und Schaurte”, co oznacza „śruba sześciokątna wewnętrzna Bauer i Schaurte”, od nazwy niemieckiego producenta, który jako pierwszy wprowadził ten typ śruby na rynek.
Śruby ampułowe są zatem specyficznymi rodzajami elementów złącznych, które wymagają użycia odpowiedniego narzędzia, w dodatku w prawidłowym rozmiarze wyznaczanym przez zagłębienie imbusowe. Pod tym względem można je porównać do śrub Torx, z którymi zresztą są bardzo często mylone.
Charakterystyka śruby ampułowej/imbusowej
Kluczową cechą śruby imbusowej jest jej główka, która umożliwia wkręcanie i wykręcanie śruby za pomocą specjalnego klucza imbusowego (tzw. klucza Allen'a). Klucz ten ma sześciokątny przekrój pasujący do zagłębienia w głowie śruby, co pozwala na wygodne, a przy tym efektywne przenoszenie momentu obrotowego na śrubę. Klucz zapewnia przy tym pewny chwyt, minimalizując ryzyko poślizgu.
Gdzie stosuje się śruby ampułowe/imbusowe?
Śruby imbusowe, czyli ampułowe, znajdują szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu, w tym w mechanice maszyn, motoryzacji, budownictwie, meblarstwie oraz elektronice.
W każdym z tych zastosowań uwydatniane są zalety śrub imbusowych, do których zaliczymy przede wszystkim: dużą wytrzymałość, niezawodność oraz łatwość montażu.
Śruby ampułowe są szczególnie często wykorzystywane do łączenia elementów w miejscach o ograniczonej przestrzeni, gdzie tradycyjne narzędzia nie zdają egzaminu z uwagi na utrudniony dostęp. Sprawdzają się również w tych zastosowaniach, w których wymagana jest estetyczna i płaska powierzchnia główki śruby, dzięki czemu można ją dodatkowo zasłonić elementem maskującym.
Rodzaje śrub ampułowych
Istnieje wiele typów śrub imbusowych, dostosowanych do różnych wymagań w zakresie czy to siły docisku, wytrzymałości czy odporności na specyficzne środowisko pracy. Śruby występują również w szerokim wyborze rozmiarów.
Na rynku znajdziemy śruby ampułowe wykonane z różnorodnych materiałów, w tym ze stali czarnej, nierdzewnej i ocynkowanej czy z aluminium, co pozwala na ich precyzyjne dopasowanie do konkretnego przeznaczenia.
Kup śruby ampułowe w Inox-Plus
Inox-Plus, czołowy dystrybutor elementów złącznych ze stali nierdzewnej i stali kwasoodpornej oraz osprzętu żeglarskiego, oferuje wysokiej jakości śruby ampułowe w bardzo atrakcyjnej cenie. Kupując je u nas zyskujesz pewność, że korzystasz z elementów złącznych o zweryfikowanych i tym samym wiarygodnych parametrach wytrzymałościowych.
W Inox-Plus skorzystasz również z fachowego doradztwa naszych ekspertów, którzy pomogą Ci skompletować elementy złączne odpowiednie do realizacji konkretnego zadania.
Zachęcamy do lektury innych poradników w naszej bazie wiedzy, z których dowiesz się m.in., jak zmierzyć rozmiar śruby oraz jakie jest zastosowanie smaru do śrub.
Komentarze
Zaloguj się aby dodać komentarz
Przejdź do logowania