Rodzaje główek śrub

Śruby nierdzewne i kwasoodporne to bezsprzecznie najpopularniejsze elementy złączne dostępne na rynku. Wykorzystuje się je do wielu aplikacji profesjonalnych czy amatorskich, w tym do budowy konstrukcji stalowych i drewnianych, budowy maszyn, urządzeń, pojazdów itd. Podstawowym zadaniem każdej śruby jest tworzenie trwałych, stabilnych, ale też w pełni odwracalnych połączeń mechanicznych. Pamiętajmy natomiast, że w zależności od konkretnego zadania powinniśmy dobierać odpowiednie śruby – a tych jest całe mnóstwo.

W kolejnym artykule poradnikowym w bazie wiedzy Inox-Plus przyglądamy się kwestii rodzajów główek śrub, zwracając szczególną uwagę na te najczęściej spotykane.

Najpopularniejsze rodzaje główek śrub

Na rynku elementów złącznych znajdziemy dziś co najmniej kilkanaście wariantów śrub różniących się rodzajem główki – a pisząc prawidłowo i używając profesjonalnej nomenklatury – łba. Kształt główki jest ważnym kryterium wyboru śruby do realizacji konkretnego zadania, ponieważ z jednej strony wymusza użycie odpowiedniego narzędzia, a z drugiej może decydować np. o widoczności elementu złącznego i wygodzie wkręcania/wykręcania śruby.

W naszym kraju zdecydowanie najpopularniejsze są śruby z łbem sześciokątnym. Masowość ich wykorzystania wynika z faktu, iż są to uniwersalne elementy złączne, sprawdzające się w większości aplikacji. Ponadto każdy, nawet majsterkowicz, ma pod ręką odpowiedni klucz do wkręcenia takiej śruby – oczkowy czy nasadowy.

Innym popularnym rodzajem główki śruby jest tzw. skrzydełko lub motylek. Takie śruby należy stosować zawsze wtedy, gdy zależy nam na zachowaniu możliwości regulacji wykonanego połączenia.

Specyficznym rodzajem łba śruby jest tzw. oczko lub ucho. Takie śruby są doskonale znane np. kierowcom, którzy wkręcali je z przodu lub z tyłu samochodu w celu holowania innego auta czy wyciągnięcia własnego pojazdu z rowu.

Innym przykładem mogą być śruby z łbem stożkowym, które masowo wykorzystuje się w branży meblarskiej, chociażby do mocowania zawiasów czy łączenia elementów drewnianych. Ten rodzaj łba ma tę zaletę, że nie wystaje ponad powierzchnię łączonego materiału, co pozwala zachować odpowiednią estetykę.

Są to oczywiście tylko te najczęściej spotykane rodzaje główek śrub, natomiast nie jedyne. W kategorii elementów złącznych znajdziemy również szereg śrub do specjalistycznych zastosowań, które wyróżniają się bardzo charakterystyczną budową łba.

O najpopularniejszych rodzajach śrub według normy DIN czytaj też w osobnym artykule w naszej bazie wiedzy.

Inne często spotykane rodzaje główek śrub

Przeglądając nasz katalog online możesz natrafić na wiele rodzajów śrub o specyficznych łbach – a nawet na śruby bez łba, czyli śruby dociskowe. Spośród tych najczęściej wybieranych przez klientów Inox-Plus warto wyróżnić:

  • Śruby z łbem cylindrycznym;
  • Śruby z łbem kulistym;
  • Śruby z łbem cylindrycznym z kołnierzem;
  • Śruby z łbem kwadratowym;
  • Śruby z łbem trójkątnym;
  • Śruby typu Torx;
  • Śruby z gniazdem krzyżakowym (Philips);

Wybierając śruby pod kątem kryterium rodzaju główki zawsze warto się zastanowić nad tym, czy posiadasz odpowiednie narzędzia do wkręcania i wykręcania tych elementów złącznych, a także czy dana konstrukcja zapewnia wymaganą siłę docisku i stabilność wykonanego połączenia.

Po śruby zapraszamy do Inox-Plus

Inox-Plus to czołowy dystrybutor elementów złącznych ze stali nierdzewnej i stali kwasoodpornej. W naszej ofercie znajdziesz wszystko, co jest potrzebne do wykonania trwałego, stabilnego połączenia elementów z drewna, metalu czy tworzywa sztucznego.

Potrzebne produkty łatwo wyszukasz w naszym katalogu online. Możesz również skorzystać z doradztwa ekspertów Inox-Plus, którzy wskażą Ci odpowiednie elementy złączne do realizacji konkretnego zadania.

Zachęcamy również do lektury innych artykułów poradnikowych w naszej bazie wiedzy, z których dowiesz się m.in. czym różnią się śruby ocynkowane od śrub nierdzewnych, a także jak rozumieć oznaczenia śrub i na tej podstawie wybrać odpowiedni rozmiar śruby.

Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.

Zaloguj się aby dodać komentarz

Przejdź do logowania