Śruby bez łba - co trzeba o nich wiedzieć?

Najpopularniejsze śruby nierdzewne i kwasoodporne to oczywiście te, które posiadają łeb – najczęściej sześciokątny. Są najbardziej uniwersalne, wykorzystuje się je we wszystkich sektorach przemysłu i każdy z nas wielokrotnie miał z nimi do czynienia. Nieco inaczej sprawa ma się z śrubami pozbawionymi łba. Są to specjalistyczne elementy złączne, które charakteryzuje określona specyfika zastosowania. Śruby bez łba kupisz oczywiście w Inox-Plus, ale wcześniej sprawdź, co trzeba o nich wiedzieć. Najważniejsze kwestie omawiamy w naszym artykule.

Czym dokładnie są śruby bez łba?

Śruby bez łba, nazywane fachowo śrubami dociskowymi, to bardzo charakterystyczne artykuły nierdzewne i kwasoodporne zaliczane do kategorii elementów złącznych. Klasyczna budowa śruby uwzględnia oczywiście łeb, którego w tym przypadku brakuje i ma to oczywiście konkretny cel.

Śruby bez łba są wykorzystywane do tworzenia takich połączeń, w których oczekuje się, że elementy złączne nie będą widoczne z zewnątrz, a dodatkowo dostęp do nich będzie niemożliwy lub przynajmniej bardzo utrudniony.

Czy na pewno bez łba?

To może być dość zaskakująca informacja, natomiast okazuje się, że śruby bez łba w rzeczywistości… posiadają łeb, tylko specyficzny. Jego funkcję pełni podłużne nacięcie, ewentualnie sześciokątne gniazdo. Dzięki temu śrubę można wkręcić w nagwintowany otwór przy pomocy odpowiedniego narzędzia.

Ważne jest natomiast to, że śruby bez łba mają taką samą średnicę na całej długości. Dzięki temu element złączny w całości może „schować się” w gwintowanym otworze, będzie niewidoczny, a samo połączenie estetyczne.

W jakim celu stosuje się śruby bez łba?

Podstawowym celem wykorzystywania tych elementów złącznych jest zminimalizowanie lub wręcz wyeliminowanie tarcia w miejscu styku śruby z łączonym materiałem. Jest to bardzo ważne w sytuacji, gdy łączymy elementy ruchome. Wówczas kontakt z łbem śruby mógłby spowodować powstanie uszkodzeń na powierzchni elementu. Aby tego uniknąć stosuje się śruby bez łba, dzięki czemu nie występuje problem tarcia, udaje się również ograniczyć opór w miejscu łączenia i w efekcie wydłużyć trwałość konstrukcji.

Kolejnym powodem, dla którego stosuje się śruby bez łba są wspomniane wcześniej względy estetyczne. Ponieważ śruby dociskowe w całości umieszcza się w gwintowanym otworze, to nie występuje tutaj problem widocznego łba, który – każdy się z tym zgodzi – nie dodaje uroku na przykład konstrukcjom przeznaczonym do użytku domowego czy takim, od których oczekujemy estetycznego lub wręcz efektownego wyglądu. Dotyczy to również jednostek pływających, w tym jachtów, różnego rodzaju pojazdów etc.

To warto wiedzieć

Śruby bez łba są standardowo wykorzystywane do montażu mebli z wysokiej półki.

Bardzo ważnym kryterium wyboru śrub bez łba jest również uniemożliwienie dostępu do połączenia osobom postronnym. W tym kontekście śruby dociskowe pełnią funkcję zabezpieczającą. Brak wystającego łba sprawia, że nikt, kto nie wykonał połączenia i nie ma odpowiedniego narzędzia, nie będzie w stanie wykręcić śruby.

Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że śruby bez łba są w mniejszym stopniu narażone na działanie niekorzystnych czynników środowiskowych, takich jak chociażby wilgoć. Śruba w całości jest ukryta w otworze, dlatego żaden z elementów jej budowy nie ma bezpośredniego kontaktu z wodą, kwasami etc.

Jakie śruby bez łba kupisz w Inox-Plus?

W stałej ofercie posiadamy śruby i wkręty dociskowe do różnych zastosowań. Są to elementy złączne wysokiej jakości, cenione przez profesjonalistów, a przy tym dostępne w bardzo atrakcyjnej cenie. Przykładowe propozycje to:

  • wkręty dociskowe bez łba z końcem płaskim i z gwintem na całej długości trzpienia DIN 427,
  • wkręty dociskowe bez łba z końcem płaskim i z gwintem na całej długości trzpienia DIN 551,
  • wkręty dociskowe z czopem walcowym bez łba z gwintem na całej długości DIN 417,
  • wkręty dociskowe z końcem wgłębionym bez łba z gwintem na całej długości DIN 438.

Wkręty i śruby bez łba wygodnie wyszukasz po oznaczeniu DIN/ISO/PN w naszym katalogu online.

Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.

Zaloguj się aby dodać komentarz

Przejdź do logowania