Jak zabezpieczyć śrubę przed odkręceniem? Przegląd najpopularniejszych rozwiązań

Zabezpieczenie śruby przed odkręceniem to często niedoceniane zagadnienie. Tymczasem są sytuacje, w których konieczne jest zadbanie o to, aby nie doszło do samoistnego poluzowania się nakrętki i odkręcenia śruby. W grę może również wchodzić zabezpieczenie elementu złącznego przed niepowołanym dostępem. Najczęściej mówimy tutaj o aplikacjach, w których wykonane połączenia są narażone na drgania, obciążenia dynamiczne lub inne czynniki mogące prowadzić do ich luzowania.

W kolejnym artykule poradnikowym w bazie wiedzy Inox-Plus pochylamy się nad temat zabezpieczenia śruby przed odkręceniem, omawiając kilka najlepszych metod. Zapraszamy do lektury.

Kontrnakrętki

Kontrnarkętki, czyli nakrętki zabezpieczające, to prawdopodobnie najpopularniejszy sposób na zabezpieczenie śruby przed odkręceniem. Mamy tutaj do czynienia z dodatkową nakrętką, która jest dokręcana na główną nakrętkę i w ten prosty sposób tworzy całkiem skuteczne zabezpieczenie przed odkręcaniem.

Porada eksperta Inox-Plus:

Kontrnakrętkę dokręca się przeciwnie do kierunku dokręcania głównej nakrętki. Ten banalny sposób realnie zapobiega luzowaniu nakrętki i tym samym odkręcaniu się śruby.

Czym są nakrętki i śruby zrywalne? To wyjaśniamy w osobnym artykule w bazie wiedzy Inox-Plus.

Kleje do połączeń gwintowych

Na rynku znajdziemy specjalistyczne kleje do gwintów, które ulegając utwardzeniu na gwincie śruby zapobiegają jej odkręcaniu. Co ważne, klej umożliwia demontaż połączenia przy użyciu standardowych narzędzi – nie ma wiec tutaj ryzyka powstania trwałego połączenia.

Jest to prosty i bardzo skuteczny sposób na zabezpieczenie śruby przed odkręcaniem, natomiast wymaga oczywiście zakupu odpowiedniego kleju.

Podkładki zabezpieczające

Tutaj mamy na myśli przede wszystkim podkładki sprężyste lub podkładki z zębami wewnętrznymi/zewnętrznymi, które często wykorzystuje się do zabezpieczenia połączeń śrubowych. Konstrukcja podkładki zapewnia stały nacisk na nakrętkę lub łeb śruby, co w znacznym stopniu zapobiega odkręcaniu się złącza i luzowaniu połączenia.

Zaciski gwintowe

Są to specjalistyczne podkładki, których zadaniem jest utworzenie klina między nakrętką a powierzchnią mocowaną. Ten patent zapobiega odkręcaniu się nakrętki i tym samym luzowaniu połączenia gwintowanego. Stosowanie zacisków jest szczególnie polecane w przypadku aplikacji narażonych na silne wibracje.

Zawleczki

Niektóre typy śrub można zabezpieczyć przed odkręcaniem poprzez zastosowanie odpowiednich zawleczek. Jest to popularne rozwiązanie stosowane m.in. w śrubach mocujących koła samochodowe. Zawleczki zapewniają utrzymanie nakrętki lub łba śruby na swoim miejscu, eliminując ryzyko niekontrolowanej rotacji.

Ostatecznie o wyborze konkretnej metody zabezpieczenia śruby przed odkręceniem decydują takie kwestie, jak rodzaj połączenia gwintowanego i użytej śruby, potrzeba zachowania możliwości demontażu, jak i warunki środowiskowe, w jakich mają być użytkowane te elementy złączne.

Po specjalistyczne elementy zabezpieczające zajrzyj do Inox-Plus

Inox-Plus to czołowy dystrybutor elementów złącznych ze stali jakościowych – stali nierdzewnej A2 oraz stali kwasoodpornej A4. Nasza oferta obejmuje również profesjonalny osprzęt żeglarki. Kupisz u nas także niektóre z omówionych elementów zabezpieczających śruby przed odkręceniem.

Potrzebne produkty łatwo wyszukasz w katalogu online na naszej stronie internetowej. Możesz oczywiście skorzystać z naszego doradztwa technicznego, które zapewniamy zupełnie bezpłatnie – wystarczy się z nami skontaktować.

Pamiętaj, że kupując dowolne elementy złączne i akcesoria w Inox-Plus, masz gwarancję szybkiej dostawy pod wskazany adres. W przypadku większych zamówień zapraszamy do negocjowania cen z naszymi doradcami.

Zajrzyj też do innych artykułów poradnikowych, w których eksperci Inox-Plus podpowiadają m.in., jak wybrać odpowiednie elementy złączne do mocowania fotowoltaiki i systemów solarnych, jakie są właściwości śrub kwasoodpornych oraz czym są i do czego wykorzystuje się opaski nierdzewne.

Tagi:

Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.

Zaloguj się aby dodać komentarz

Przejdź do logowania