Jak rozpoznać, że śruba jest nierdzewna?

Stosowanie określonych elementów złącznych do realizacji konkretnej inwestycji często wynika ze specyfikacji zamówienia – może mieć to bezpośredni związek z obowiązującymi przepisami, na przykład sanitarnymi. Wykonawcy, również nieświadomie, popełniają tutaj podstawowe błędy, czego przykładem może być użycie elementów złącznych ze stali czarnej zamiast nierdzewnej. Jak uniknąć podobnej wpadki? Wystarczy tylko nie ulegać rutynie, zaopatrywać się w potrzebne akcesoria w sprawdzonych hurtowniach, a dodatkowo znać sposoby na odróżnienie różnych gatunków stali. W tym artykule krótko wyjaśniamy, jak rozpoznać, że śruba jest nierdzewna, a nie czarna.

Geneza problemu

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Inwestor zlecił wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej w obiekcie medycznym. Przepisy wymagają, aby cała instalacja, włącznie z elementami złącznymi i kanałami, została zbudowana ze stali nierdzewnej. Jeśli wykonawca popełni błąd, który może wynikać np. z zaopatrzenia się w elementy złączne w przygodnym sklepie czy hurtowni, to będzie ponosić za to bezpośrednią odpowiedzialność. Ryzyko jest duże – w trakcie odbioru instalacji może wyjść na jaw, że niektóre elementy złączne nie są nierdzewne, ale ocynkowane, w efekcie czego wykonawcy zostanie wstrzymana płatność do czasu usunięcia usterek (oczywiście na własny koszt). Takie sytuacje zdarzają się nagminnie i przytrafiają nawet doświadczonym wykonawcom, którzy często ulegają rutynie i nie weryfikują dostawców elementów złącznych. Na szczęście istnieją stosunkowo proste sposoby na to, aby szybko i bezbłędnie sprawdzić, czy śruba jest nierdzewna (oczywiście można je wykorzystać do oceny również dowolnych innych elementów, na przykład nitów, nitonakrętek, łańcuchów etc.).

Jak zweryfikować rodzaj stali użytej do produkcji śruby?

Wystarczy tutaj użyć podstawowych odczynników chemicznych. Chcąc odróżnić stal nierdzewną od stali czarnej sięgamy po kwas azotowy (dostępny w sklepach chemicznych) i zanurzamy w nim śrubę. Jeśli zacznie się wydzielać brązowy, gryzący dym, to mamy do czynienia ze stalą czarną, ponieważ stal nierdzewna nie wchodzi w reakcję z kwasem azotowym. Innym sposobem jest u życie roztworu siarczanu miedzi – do jego sporządzenia potrzebujemy około 8 gramów siarczanu i pół litra wody. Umieszczając śrubę w roztworze obserwujemy, czy zajdzie reakcja chemiczna. Jeśli śruba przebarwi się na brązowo, to mamy do czynienia z elementem złącznym wykonanym ze stali czarnej – taka reakcja wynika z rozpuszczenia żelaza i zastąpienia go miedzią obecną w roztworze. Jeśli natomiast chodzi o stal nierdzewną austenityczną, to nie będzie ona reagować w kontakcie z roztworem siarczanu miedzi. Z kolei stal nierdzewna ferrytyczna może się delikatnie przebarwić, jednak nie będzie to taki sam efekt, jak w przypadku stali czarnej. Więcej o tym, jak rozpoznać stal nierdzewną, przeczytasz w osobnym artykule w naszej bazie wiedzy.

Kupując elementy złączne w Inox-Plus nie musisz niczego sprawdzać

Choć opisane sposoby nie są szczególnie skomplikowane i kłopotliwe, to jednak zgadzamy się z tym, że każdorazowe kontrolowanie partii dostarczonych elementów złącznych pod kątem ich składu chemicznego byłoby absurdem. Chcąc uniknąć takich problemów wystarczy zaopatrywać się w elementy złączne ze stali nierdzewnej u sprawdzonego dostawcy. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Inox-Plus – jesteśmy jedną z najbardziej renomowanych hurtowni elementów złącznych w Polsce. Każdy produkt jest dokładnie opisywany pod kątem właściwości fizykochemicznych, dzięki czemu możesz łatwo uniknąć ewentualnych pomyłek na etapie składania zamówienia. Zawsze też możesz liczyć na fachowe doradztwo naszych ekspertów. Zakupione artykuły złącznie wysyłamy w dowolne miejsce w Polsce, również bezpośrednio na plac budowy. Już teraz sprawdź ofertę Inox-Plus zaglądając do naszego katalogu online. Zachęcamy również do lektury innych artykułów poradnikowych, w których m.in. wyjaśniamy, jaki rozmiar śruby wybrać w zależności od realizowanego zadania, a także podpowiadamy, czym są śruby i nakrętki zrywalne.

Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.

Zaloguj się aby dodać komentarz

Przejdź do logowania