Artykuły nierdzewne - przegląd najpopularniejszych rozwiązań

Artykuły nierdzewne towarzyszą nam na każdym kroku. Znajdziemy je w konstrukcjach domów, samochodów, różnego rodzaju urządzeń domowych, w sprzętach elektronicznych czy meblach. Pomimo ogromnego skoku technologicznego nadal są one niezastąpione i to się z pewnością jeszcze długo nie zmieni. Art. nierdzewne stanowią dużą grupę produktów, na którą składają się także elementy złączne dostępne w naszym sklepie internetowym. Aby ułatwić Ci odnalezienie się w tak obszernej ofercie przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym wymieniamy i opisujemy najpopularniejsze art. nierdzewne na polskim rynku.

Art. nierdzewne – różnice materiałowe

Art. nierdzewne można podzielić na dwie podstawowe kategorie:

  1. Wykonane ze stali nierdzewnej typu A2 – popularnie nazywanej nierdzewką.
  2. Wykonane ze stali nierdzewnej typu A4 – popularnie nazywanej kwasówką.

Różnica pomiędzy nimi sprowadza się do składu chemicznego – w przypadku stali A4 mamy sporą domieszkę molibdenu. Dzięki temu takie art. nierdzewne doskonale sprawdzają się w kontakcie z kwasami, ale też słoną wodą. Mogą więc być stosowane w skrajnie niekorzystnym środowisku, na przykład morskim. Z kolei art. nierdzewne ze stali A2 znajdują szersze zastosowanie w budownictwie lądowym.

Śruby

To bezwzględnie najpopularniejsze art. nierdzewne, które stosuje się w budownictwie, motoryzacji, lotnictwie, budowie sprzętów AGD czy w branży stoczniowej. Śruby występują w najróżniejszych wariantach średnicy łba, gwintów czy długości. Na polskim rynku szczególnie często korzysta się ze śrub nierdzewnych DIN 931 z łbem sześciokątnym i niepełnym gwintem czy ze śrub DIN 933 z łbem walcowym z gniazdem sześciokątnym.

Wkręty

Wkręty to również powszechnie stosowane art. nierdzewne, które wykorzystuje się w budownictwie, dekarstwie, przy montażu instalacji fotowoltaicznych itd. Oferta wkrętów ze stali nierdzewnej jest ogromna, by wymienić tutaj tylko wkręty z łbem kulistym DIN 96, wkręty do drewna z łbem stożkowym DIN 7997 czy wkręty z łbem stożkowym soczewkowym DIN 95.

Podkładki

Niezbędne przy realizacji praktycznie każdej inwestycji budowlanej czy stoczniowej. Wybór podkładek nierdzewnych jest bardzo duży, znajdziemy tutaj modele uniwersalne, jak i specjalistyczne. Warto wymienić chociażby podkładki okrągłe DIN 125, podkładki kwadratowe DIN 436, podkładki sprężyste DIN 6796, podkładki odginane z noskiem zewnętrznym DIN 432 czy podkładki gwiazdkowe DIN 6798.

Kołki

Kołki nierdzewne stosuje się, jako doskonałą alternatywę dla klasycznych kołków z tworzywa. Wykorzystujemy je zawsze wtedy, gdy chcemy mieć pewność stabilności mocowania oraz jego niewrażliwości na niekorzystne czynniki środowiskowe (przede wszystkim wilgoć).

Jeśli chodzi o konkretne przykłady, to na pewno warto wspomnieć o kołkach sprężystych zwijanych DIN 7343, kołkach z karbami zbieżnymi na całej długości DIN 1471, kołkach pasowanych z karbami DIN 1472 czy kołkach sprężystych gładkich DIN 1481 ISO 8752.

Blachowkręty

Niezastąpione przy wykonywaniu najróżniejszych prac montażowych, powszechnie stosowane w branży stoczniowej, w dekarstwie czy sektorze rolniczym i motoryzacyjnym. Oferta blachowkrętów nierdzewnych jest bardzo szeroka, by wymienić tylko blachowkręty z łbem stożkowym z gniazdem krzyżowym PHILLIPS DIN 7982 C-H, blachowkręty z łbem stożkowym DIN 7972, blachowkręty z łbem sześciokątnym DIN 7976 czy blachowkręty z łbem walcowym wypukłym z gniazdem krzyżowym PHILLIPS DIN 7981 C-H.

Oczywiście wybór art. nierdzewnych jest znacznie większy – można tutaj jeszcze wspomnieć o nakrętkach, nitach, nitonakrętkach, linkach, łańcuchach etc. Kompletując potrzebne elementy złączne zawsze zwracaj uwagę na to, aby były one przystosowane do pracy w konkretnych warunkach środowiskowych. Muszą również spełniać normę DIN odnoszącą się do jakości, trwałości oraz przeznaczenia.

Wszystkie potrzebne Ci art. nierdzewne znajdziesz w sklepie internetowym Inox-Plus. Możesz również skorzystać z pomocy naszych doradców, którzy wskażą Ci odpowiednie elementy złączne.

Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.

Zaloguj się aby dodać komentarz

Przejdź do logowania