Kotwy do betonu - co trzeba o nich wiedzieć?

Elementy złączne to obszerna kategoria obejmująca wiele produktów służących oczywiście do łączenia poszczególnych fragmentów konstrukcji – czy to w budownictwie naziemnym i morskim, czy w branży armatorskiej, motoryzacyjnej, mechanicznej etc. Ciekawym przykładem będą tutaj kotwy do betonu, które są dostępne w ofercie Inox-Plus. Potocznie nazywane ankrami, kotwy mają bardzo szerokie zastosowanie przede wszystkim przy realizacji projektów budowlanych. Co warto, a nawet trzeba wiedzieć o kotwach do betonu? Garść przydatnych informacji znajdziesz w naszym artykule.

Czym dokładnie są kotwy do betonu i jaką pełnią funkcję?

Kotwy do betonu to bardzo popularne i masowo stosowane na całym świecie elementy łącznikowe, bez których trudno byłoby sobie wyobrazić realizację jakiejkolwiek trwałej konstrukcji budowlanej. Zadaniem kotwy jest stworzenie warunków do uzyskania stabilnego, wytrzymałego mocowania mechanicznego w betonie. Pisząc prościej: po umieszczeniu kotwy w betonowym podłożu znacznie zwiększamy jego wytrzymałość oraz właściwości nośne, co pozwala np. zawiesić bardzo ciężkie przedmioty czy połączyć z betonową ścianą inny element konstrukcyjny. Technika kotwienia w betonowym podłożu jest doskonale znana od setek lat. Obecnie dysponujemy wygodnymi i bardzo szybkimi w stosowaniu elementami złącznymi, które pozwalają w mgnieniu oka zakotwić dowolny element w np. ścianie, posadzce itd. Przykładem będą kotwy do betonu dostępne w stałej ofercie Inox-Plus. Zostały wykonane ze stali kwasoodpornej A4 (tzw. kwasówki), dzięki czemu mogą być stosowane również w bardzo niesprzyjającym środowisku, w tym w bezpośrednim kontakcie z kwasami. Zajrzyj też do innego artykułu w naszej bazie wiedzy, w którym wyjaśniamy, czym są kotwy nierdzewne i jakie jest ich zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.

Rodzaje kotew

Kotwy do betonu to tylko jedna z grup produktowych zaliczanych do kategorii ankrów i to na nich skupiamy się w tym artykule. Warto natomiast wiedzieć, że na rynku są dostępne także m.in. kotwy do drewna (są to popularne elementy złączne do mocowania fotowoltaiki i systemów solarnych) czy kotwy do podłoży miękkich, w tym ziemi czy piasku. Jeśli natomiast chodzi o rodzaje kotew do betonu, to możemy dokonać tutaj prostego podziału na:

  • Kotwy stalowe – zdecydowanie najpopularniejsze, wykorzystywane głównie do tworzenia stabilnych, wytrzymałych połączeń w ścianach murowanych czy w posadzkach betonowych. Kotwy stalowe, z uwagi na olbrzymią wytrzymałość mechaniczną, mogą stanowić alternatywę dla nadproży czy wieńców wszędzie tam, gdzie z różnych przyczyn nie ma możliwości zastosowania wymienionych rozwiązań. Trzeba przy tym zaznaczyć, że kotwa stalowa musi być wykonana minimum ze stali nierdzewnej typu A2, a optymalnie ze stali kwasoodpornej typu A4. Wynika to z faktu, że element złączny umieszczony w podłożu betonowym może mieć bezpośredni kontakt z czynnikami chemicznymi o działaniu korozyjnym. Kotwy stalowe można podzielić na wersje wbijane, wkręcane oraz do spoin.
  • Kotwy chemiczne – coraz popularniejsze rozwiązanie, które sprawdza się zawsze wtedy, gdy mamy do czynienia z osłabionym, niestabilnym podłożem, np. ścianą z gazobetonu o niskiej gęstości. Kotwa chemiczna to nic innego jak wklejany element łączący. Po wywierceniu otworu w podłożu aplikuje się do niego specjalną żywicę, a następnie umieszcza w otworze element złączny. Po stwardnieniu żywicy połączenie jest niezwykle mocne i stabilne, dlatego kotwy chemiczne często zastępują popularne kołki i dyble.

Kotwy do betonu oraz wiele innych elementów złącznych ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej kupisz w Inox-Plus. Już teraz zajrzyj do naszego katalogu online, w którym wygodnie i szybko wyszukasz potrzebne Ci artykuły. Nie wiesz, na co się zdecydować? W takim razie skontaktuj się z nami i skorzystaj z bezpłatnej pomocy naszego eksperta. Poznaj też inne popularne artykuły nierdzewne, z których na pewno sam korzystasz. Te najważniejsze opisujemy w osobnym artykule.

Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.

Zaloguj się aby dodać komentarz

Przejdź do logowania