Śruby drobnozwojowe - co warto o nich wiedzieć?

Artykuły nierdzewne służące do łączenia ze sobą różnych elementów to bardzo obszerna kategoria produktów, wśród których znajdują się również śruby drobnozwojowe. Profesjonaliści doskonale wiedzą, do czego służą takie śruby i czym się charakteryzują. Majsterkowicze natomiast często nie zdają sobie sprawy z tego, jak przydatne w codziennych pracach – nie tylko budowlanych – są te elementy złączne. Przygotowaliśmy poradnik, w którym bliżej przyglądamy się śrubom drobnozwojowym i omawiamy ich zastosowanie.

Czym są śruby drobnozwojowe?

Śruby drobnozwojowe to elementy złączne wykonane najczęściej ze stali nierdzewnej, które stosuje się zawsze wtedy, gdy zależy nam na bardzo trwałym połączeniu. Jak sama nazwa wskazuje, charakterystyczny dla tych śrub jest drobny zwój, który gwarantuje stabilność mocowania. Śruby drobnozwojowe są wykorzystywane przede wszystkim w budownictwie. Trudno byłoby sobie bez nich wyobrazić realizację jakiegokolwiek projektu budowlanego czy wykonanie instalacji, od której wymagamy stabilności, solidności i trwałości. Warto wiedzieć, że śruby drobnozwojowe różnią się nie tylko przekrojem i rozmiarem łba, ale także – a może przede wszystkim – materiałem, z jakiego zostały wykonane. W przypadku śrub ze stali nierdzewnej możemy jeszcze wyróżnić śruby ze stali A2 (AISI 304, nazywanej potocznie nierdzewką) oraz ze stali A4 (AISI 316, nazywanej kwasówką). Takie śruby można stosować w środowisku mokrym, ponieważ gwarantują bardzo wysoką odporność na korozję. Co trzeba wiedzieć o śrubach kwasoodpornych? Garść praktycznych informacji znajdziesz w jednym z artykułów na naszym blogu.

Przykłady zastosowania śrub drobnozwojowych

Śruby drobnozwojowe stosuje się do łączenia najróżniejszych elementów, w tym drewnianych, stalowych czy ceramicznych. Uniwersalność wykorzystania jest niewątpliwą zaletą tych elementów złącznych i decyduje o ich popularności, a wręcz masowości. Przykładowymi zastosowaniami śrub drobnozwojowych są:

  • budowa więźb dachowych,
  • wykonywanie stóp fundamentowych,
  • wykonywanie szalunków drewnianych,
  • mocowanie elementów metalowych,
  • mocowanie elementów narażonych na silne naprężenia oraz podmuchy wiatru.

To warto wiedzieć

Międzynarodowym oznaczeniem śrub drobnozwojowych jest np. DIN 976 (według normy niemieckiej).

Więcej o oznaczeniach śrub czytaj w osobnym artykule na naszym blogu.

Jak wybrać odpowiednie śruby drobnozwojowe?

Najważniejsze jest to, aby z góry wiedzieć, do czego dane śruby będą nam potrzebne. Pod tym kątem dobieramy nie tylko rozmiar śrub, ale także materiał, z jakiego zostały wykonane. To determinuje również zastosowanie śrub. Przykładowo: należy rozróżnić śruby do drewna oraz te do pozostałych materiałów – lekceważenie tego jest częstym błędem przy doborze elementów złącznych, który może mieć poważne konsekwencje (włącznie z osłabieniem połączenia). Niezmiennie bardzo ważnym, a wręcz kluczowym kryterium wyboru śrub jest jakość ich wykonania. Tutaj zawsze warto stawiać na elementy złączne sprawdzonych, renomowanych producentów, zgodne z międzynarodowymi normami (przede wszystkim DIN i ISO). To gwarantuje stabilność wymiarową elementów, ich przewidywalną trwałość oraz wytrzymałość. Oszczędzanie na śrubach, czyli kupowanie elementów złącznych ze stali nierdzewnej z niepewnego źródła, to proszenie się o kłopoty. Pamiętajmy, że mówimy tutaj o przedmiotach mających bezpośredni wpływ na trwałość wykonanej konstrukcji, a tym samym bezpieczeństwo jej użytkowania.

Kup śruby drobnozwojowe w Inox-Plus!

Śruby drobnozwojowe są dostępne w stałej sprzedaży Inox-Plus. Znajdziesz je w naszym katalogu online lub kontaktując się z nami – nasi doradcy podpowiedzią Ci, jakie śruby będą odpowiednie do realizacji konkretnego zadania. Zachęcamy również do lektury innych poradników na naszym blogu. Podpowiadamy w nich m.in., jakie śruby nierdzewne do drewna wybrać. Z osobnego artykułu dowiesz się, czym charakteryzują się śruby bez łba. Poznaj również budowę śruby, co ułatwi Ci dobieranie tych elementów złącznych do poszczególnych prac.

Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.

Zaloguj się aby dodać komentarz

Przejdź do logowania