Sprężyny talerzowe - co musisz o nich wiedzieć?

Sprężyny talerzowe to jedne z podstawowych elementów złącznych, jakie masowo wykorzystuje się w różnych gałęziach przemysłu. Ich charakterystyczna budowa i unikalne właściwości sprawiają, że są wręcz niezastąpione w licznych aplikacjach, od budowy maszyn i pojazdów, aż po budownictwo lądowe i morskie. W naszym artykule bliżej przyglądamy się specyfice i zastosowaniu sprężyn talerzowych. Zapraszamy do lektury.

Czym właściwie są sprężyny talerzowe?

Sprężyny talerzowe, nazywane również sprężynami Belleville, mają bardzo charakterystyczny kształt dysku, wyróżniając się przy tym specyficzna geometrią pozwalającą na uzyskanie dużej siły sprężającej przy zachowaniu stosunkowo niewielkich wymiarów.

Sprężyny te wykonuje się z różnych rodzajów metalu, najczęściej ze stali jakościowych, w tym stali nierdzewnej A2. Mają stożkowaty kształt, co pozwala na ich wyginanie pod wpływem obciążenia.

Porada eksperta Inox-Plus:

Charakterystyczna dla sprężyn talerzowych jest ich wysoką siła sprężająca przy niewielkim skoku, dzięki czemu idealnie sprawdzają się na ograniczonej przestrzeni oraz wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża siła docisku. Pod tym względem dystansują klasyczne sprężyny śrubowe i listkowe.

Zalety sprężyn talerzowych

Sprężyny talerzowe mają kilka cech, które decydują o tym, że są bardzo dobrym wyborem do wielu aplikacji przemysłowych. Mowa tutaj przede wszystkim o:

  • Znacznej sile sprężającej- sprężyny talerzowe generują dużą siłę przy stosunkowo niewielkich wymiarach.
  • Elastyczności - sprężyny talerzowe mogą być używane zarówno pojedynczo, jak i w zestawach, co z kolei pozwala na dostosowanie siły sprężającej do konkretnych potrzeb.
  • Wysokiej wytrzymałości- sprężyny talerzowe są wykonane z trwałych materiałów, takich jak stal nierdzewna, co zapewnia im długą żywotność i wysoką odporność na uszkodzenia.

Zastosowanie sprężyn talerzowych

Dzięki swojej konstrukcji sprężyny talerzowe mogą być używane w różnych gałęziach przemysłu, od motoryzacji aż po energetykę. Oto przykłady zastosowania tych elementów złącznych:

  • Przemysł motoryzacyjny- sprężyny talerzowe stosuje się chociażby w układach sprzęgieł, w amortyzatorach oraz układach hamulcowych.
  • Budowa maszyn- sprężyny talerzowe są używane do zapewnienia odpowiedniego napięcia, stabilności i precyzji działania w wielu maszynach.
  • Energetyka- sprężyny talerzowe są stosowane w zaworach, połączeniach czy systemach ciśnieniowych.
  • Przemysł lotniczy- w sprężyny talerzowe zapewniają niezawodne działanie w warunkach wysokiego obciążenia i na ograniczonej przestrzeni, dlatego świetnie sprawdzają się np. w samolotach.

Podkreślmy przy tym, że wybierając sprężyny talerzowe do konkretnego zadania należy zwrócić uwagę na ich parametry, w tym wytrzymałościowe, które wynikają bezpośrednio z rodzaju materiału, z jakiego zostały wykonane. To determinuje również zakres zastosowania sprężyn, np. w wilgotnym środowisku czy w kontakcie z substancjami chemicznymi, takimi jak kwasy, oleje, smary itd.

Kup sprężyny talerzowe w Inox-Plus

Inox-Plus, czołowa hurtownia śrub w Sosnowcu, oferuje wysokiej klasy sprężyny talerzowe DIN 2093, wykonane ze stali jakościowej AISI 301. Są to specjalistyczne elementy złączne o bardzo szerokim zastosowaniu w przemyśle, które świetnie sprawdzą się w warunkach korozyjnych, również w bezpośrednim kontakcie z wodą.

Oferujemy sprężyny talerzowe DIN 2093 dostępne w wielu wariantach wymiarowych, pakowane po 25, 50, 100 lub 200 sztuk.

Jeśli nie wiesz, jakie sprężyny talerzowe kupić i czy w ogóle sprawdzą się one do realizacji Twojego projektu, to skorzystaj z bezpłatnego doradztwa ekspertów Inox-Plus. Wystarczy się z nami skontaktować.

Zachęcamy również do lektury innych artykułów poradnikowych w naszej bazie wiedzy, z których dowiesz się m.in., czym są śruby dociskowe i jakie jest ich zastosowanie, jak zmierzyć rozmiar śruby, jak wybrać odpowiednie dyble do betonu do realizacji konkretnego zadania oraz jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze śrub.

Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.

Zaloguj się aby dodać komentarz

Przejdź do logowania