Oznaczenia DIN - co się pod nimi kryje?

Jeśli kiedykolwiek szukałeś elementów złącznych, na przykład śrub, wkrętów czy podkładek, to na pewno natrafiłeś na akronim „DIN”. Jest on powszechnie stosowany w sytuacjach profesjonalnych, choć dobrze jest zaznajomić się z tym określeniem również w przypadku kompletowania poszczególnych elementów na użytek prywatny. W naszym poradniku dokładnie wyjaśniamy, czym są oznaczenia DIN oraz rozszyfrowujemy kilka z nich.

Co to jest DIN?

DIN to akronim od niemieckich słów Deutsches Institut fur Normung, czyli Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego. Polskim odpowiednim jest norma PN/M (a międzynarodowym ISO), jednak również w naszym kraju znacznie częściej korzysta się z identyfikacji różnego rodzaju elementów „po DIN”.

Dlaczego warto znać ten termin? Ponieważ numer DIN bardzo ułatwia wyszukanie potrzebnych elementów złącznych. Gdy zajrzysz do naszego sklepu internetowego, to szybko zauważysz, że najszybszą metodą ustalania dostępności np. śrub nierdzewnych jest właśnie podanie numeru DIN. Wówczas masz też pewność, że dany element na 100% będzie pasować, że spełnia konkretne kryteria jakościowe i zachowuje prawidłowe wymiary.

To warto wiedzieć

Norma DIN odnosi się zarówno do jakości wykonania produktów, jak i ich wytrzymałości oraz przeznaczenia (zastosowania).

Mnogość norm DIN

Ogromną zaletą normy DIN jest jej uniwersalność. To powszechnie rozpoznawany na całym świecie akronim, stąd niezależnie od tego, czy kupujesz dany element w Polsce, w Niemczech czy we Francji, mając numer DIN zawsze będziesz w stanie od ręki ustalić przeznaczenie oraz wytrzymałość i jakość danego elementu złącznego.

Oczywiście normy DIN nie odnoszą się wyłącznie do elementów złącznych, choć akurat w tym segmencie produktów są najbardziej rozpowszechnione. Co ważne, norm jest mnóstwo – na przykład tych dla śrub jest łącznie kilkadziesiąt, a osobne normy obowiązują dla wkrętów, podkładek, nakrętek, nitów, nitonakrętek, lin stalowych itd.

To, co trzeba wiedzieć, to fakt, że rodzaj konkretnego elementu złącznego określa liczba pojawiająca się po akronimie DIN. Kilka popularnych przykładów znajdziesz poniżej:

  • DIN 763 – norma dla łańcuchów wykonanych ze stali kwasoodpornej A4.
  • DIN 97 – norma dla wkrętów do drewna z łbem stożkowym (dostępne w wariancie ze stali nierdzewnej A2 lub stali kwasoodpornej A4).
  • DIN 186 – norma dla śrub z łbem młoteczkowym podsadzonym (stal A2 lub A4).
  • DIN 432 – norma dla podkładki odginanej z noskiem zewnętrznym (A2 i A4).
  • DIN 427 – norma dla wkrętu dociskowego bez łba, z końcem płaskim z gwintem na całej długości trzpienia (A2 i A4).
  • DIN 7980 – norma dla podkładki sprężystej do śrub z łbem walcowym (A2 i A4).

Pełny katalog wg. norm DIN.

Do tego warto wymienić także bardzo popularne na polskim rynku śruby DIN 933 z łbem sześciokątnym i pełnym gwintem czy śruby DIN 931 z łbem sześciokątnym i niepełnym gwintem. Jak widać wybór jest bardzo duży, ale by się w tym wszystkim nie pogubić, to warto wcześniej ustalić oznaczenie DIN dla poszukiwanego elementu złącznego.

Kiedy przyda Ci się znajomość normy DIN?

Zawsze wtedy, gdy we własnym zakresie szukasz jakiegoś elementu złącznego. Oczywiście, że możesz tutaj liczyć na fachowość doradcy, ale jeśli chcesz samodzielnie skompletować potrzebne produkty, to dzięki znajomości norm DIN będzie Ci o wiele łatwiej to zrobić. Unikniesz również prawdopodobnych pomyłek, które skutkują tym, że np. w połowie realizacji zlecenia nie możesz wykorzystać zamówionych elementów, ponieważ nie pasują.

Ponadto warto zauważyć, że większość sprzedawców nie podaje pełnej nazwy produktu – jest ona po prostu za długa lub zbyt skomplikowana. Wówczas w opisie pojawia się wyłącznie numer normy DIN. Jeśli ją znasz, to bez trudu wyszukasz potrzebne elementy, oszczędzając sporo czasu i nerwów.

W sklepie internetowym Inox-Plus stosujemy oznaczenia DIN do wszystkich oferowanych produktów, dodatkowo podając ich nazwy, aby ułatwić Ci szukanie. Jeśli jednak potrzebujesz dodatkowej pomocy, to zawsze służą Ci nią nasi doradcy.

Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.

Zaloguj się aby dodać komentarz

Przejdź do logowania