Nity zrywalne - sprawdź, do czego możesz je wykorzystać

Nity zrywalne to popularne elementy złączne, które wbrew obiegowej opinii znajdują zastosowanie nie tylko w projektach profesjonalnych. Wykorzystuje się je zawsze wtedy, gdy zależy nam na trwałym połączeniu elementów wykonanych z różnych materiałów. Warto przy tym wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów nitów zrywalnych, a po szczegóły zapraszamy do artykułu przygotowanego przez ekspertów Inox-Plus.

Klasyczne przykłady zastosowania nitów zrywalnych

Nity zrywalne są standardowymi elementami wykorzystywanymi do budowy jednostek pływających, ale też obiektów inżynieryjnych – przede wszystkim mostów. Stosuje się je również w pojazdach i maszynach budowlanych.

Specyficzna konstrukcja nitów sprawia, że idealnie nadają się do trwałego łączenia elementów o różnej grubości, w tym bardzo cienkich, jak chociażby arkusze blach. Co ciekawe, nity znajdziemy również w budowie zabawek dziecięcych, komputerów, sprzętu AGD czy RTV.

Do wykonania trwałego połączenia z użyciem nitów zrywalnych potrzebujemy tylko wiertarki i nitownicy. Najpierw wiercimy otwór (stosując nieco większe wiertło niż sam nit), następnie umieszczamy w nim nit i chwytamy cienką końcówkę nitownicą oraz dociskamy do podłoża. Końcówka uchwycona nitownicą zerwie się samoczynnie w momencie, gdy połączenie będzie już dostatecznie mocne.

Jak widać wykonywanie połączeń przy pomocy nitów zrywalnych jest bardzo łatwe, a co najważniejsze daje pewność, że złączone elementy nie zostaną rozerwane np. pod wpływem drgań czy naprężeń.

Rodzaje nitów zrywalnych

Nity zrywalne można podzielić na kilka podstawowych kategorii, czyli:

  • Nity standardowe– najpopularniejsze, uniwersalne nity zrywalne, które składają się z łba i gwoździa. Wymagają użycia nitownicy. Nadają się do trwałego, solidnego łączenia różnych elementów, na przykład stali i PVC. Mogą być wykorzystywane i w zastosowaniach domowych, i przemysłowych.
  • Nity specjalne– tutaj mamy już do czynienia z nitami, które zostały opracowane z myślą o wykorzystaniu ich do łączenia konkretnych materiałów, na przykład drewna czy tworzywa sztucznego. Nity specjalne mogą być również przeznaczone do specyficznych prac – tutaj warto wymienić np. nity przelotowe (nazywane ślepymi), nity szczelne (odporne na działanie wody), nity z wieloma uchwytami czy nity do powiększonych otworów. Nity specjalne mogą mieć także niestandardowe wymiary.
  • Nity strukturalne– takie nity są rekomendowane w sytuacji, gdy zależy nam na bardzo solidnym połączeniu mechanicznym. Specyfiką nitów strukturalnych jest to, że posiadają trzpień umożliwiający modyfikację korpusu, który po znitowaniu jest trwale połączony z korpusem.

Warto również wspomnieć o nitonakrętkach, które są przeznaczone do montażu nieprzelotowego i umożliwiają bardzo szybkie, łatwe połączenie dwóch elementów wykonanych z różnych materiałów.

Nity zrywalne spełniające normę ISO 15983, wykonane ze stali nierdzewnej A2 (AISI 301), są dostępne w stałej ofercie Inox-Plus. Możesz je kupić wygodnie online, pakowane po 250 lub 500 sztuk, dostępne w szerokim wyborze wariantów wymiarowych – o długości od 6 do 25 mm oraz średnicy od 2,4 do 6,4 mm.

Jeśli nie wiesz, czy te nity zrywalne będą odpowiednim wyborem do realizacji konkretnego projektu, to skontaktuj się z nami i skorzystaj z bezpłatnego doradztwa ekspertów Inox-Plus.

Kup elementy złączne ze stali nierdzewnej z dostawą pod same drzwi

Inox-Plus to czołowy dystrybutor wszelkich elementów złącznych ze stali nierdzewnej i stali kwasoodpornej, jak również osprzętu żeglarskiego. Nasza oferta obejmuje m.in. śruby, wkręty, nakrętki, podkładki, nity, nitonakrętki, łańcuchy, opaski i wiele innych.

W Inox-Plus możesz szybko i wygodnie wyszukać potrzebne elementy w naszym katalogu produktów online, chociażby podając normę DIN, ISO czy polską normę PN/M. Zamówione produkty zostaną Ci dostarczone niezwłocznie pod wskazany adres. Zapraszamy również do stałej współpracy – przy większych zamówieniach oferujemy atrakcyjne rabaty.

Zajrzyj też do innych artykułów w naszej bazie wiedzy. Eksperci Inox-Plus wyjaśniają w nich m.in., czym są śruby bez łba i jakie jest ich zastosowanie, a także co warto wiedzieć o klasach twardości śrub.

Tagi:

Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.

Zaloguj się aby dodać komentarz

Przejdź do logowania