Nity nierdzewne: charakterystyka i zastosowanie

Nity nierdzewne są powszechnie używanymi elementami złącznymi, które znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu: od budownictwa, przez budowę jednostek pływających, motoryzację, aż po energetykę i sektor petrochemiczny. Ich główną zaletą jest łatwość użycia oraz wysoka trwałość wykonanego połączenia. Czym charakteryzują się nity nierdzewne? Kiedy warto je stosować i jakie nity wybrać do realizacji konkretnego zadania? Na te pytania odpowiadamy w poradniku przygotowanym przez ekspertów Inox-Plus.  

Czym są nity nierdzewne?

Nit jest elementem, który wykorzystuje się do łączenia płaskich fragmentów konstrukcyjnych oraz innych przedmiotów wymagających stabilnego, trwałego zamocowania. Nie jest tak popularny, jak chociażby śruby czy wkręty, ale w niczym nie ustępuje im pod względem jakości wykonanego połączenia.

Nity można wykorzystywać do mocowania zarówno elementów metalowych, jak i z tworzyw sztucznych. To duża zaleta, która decyduje o uniwersalności nitów nierdzewnych. Jak sama nazwa wskazuje są one wykonane ze stali nierdzewnej A2 lub A4 (kwasoodpornej), dzięki czemu mogą być stosowane w najróżniejszych działach przemysłu, w tym w skrajnie niekorzystnych warunkach środowiskowych.

To warto wiedzieć

Nity stosujemy do łączenia elementów wtedy, gdy nie możemy wykonać gwintowania z uwagi na ograniczoną ilość miejsca, brak czasu, ograniczoną wytrzymałość łączonego materiału czy nieopłacalność takiego rozwiązania.

Na rynku znajdziemy najróżniejsze rodzaje nitów, które można podzielić przede wszystkim ze względu na rodzaj łba (np. stożkowy, kulisty). Dostępne są także nity zrywalne czy nity zamknięte, które doskonale sprawdzają się w sytuacji, gdy zależy nam na uzyskaniu wodoszczelnego połączenia.

Najważniejsze zalety nitów nierdzewnych

Nity nierdzewne można wykorzystać do wykonania różnych rodzajów połączeń, w tym:

  • mocnych,
  • mocno-szczelnych,
  • szczelnych,
  • nieznacznie obciążonych.

Od tego, jaki rodzaj połączenia chcemy uzyskać, zależy wybór konkretnych nitów (nakładkowe, zakładkowe, jednorzędowe lub wielorzędowe). Kierujemy się tutaj także rodzajem łączonego materiału, a konkretnie jego grubością.

Jeśli chodzi o kluczowe zalety nitów nierdzewnych, to na pewno trzeba tutaj wspomnieć o ich uniwersalności. Są łatwe w stosowaniu, umożliwiają bardzo szybkie wykonanie stabilnego połączenia bez konieczności wprowadzania poprawek. Wykorzystamy je wszędzie tam, gdzie wymagana jest szczelność i trwałość połączenia, a także zachowanie wysokiej higieny – dobrym przykładem będą tutaj instalacje sanitarne, wentylacyjne.

Największą zaletą nitów nierdzewnych jest natomiast fakt, iż charakteryzują się one podwyższoną odpornością na utlenianie – pod tym względem znacząco dystansują np. ocynkowane elementy złączne. Mogą więc pracować w środowisku korozyjnym, w tym w bezpośrednim kontakcie ze słoną wodą (najlepiej wybrać wówczas nity ze stali kwasoodpornej A4).

Szeroki wybór nitów nierdzewnych w Inox-Plus

Inox-Plus, jeden z liderów sprzedaży elementów złącznych ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej, oferuje nity różnego rodzaju, co pozwoli Ci znaleźć odpowiednie produkty dopasowane do konkretnego zadania.

Jednym z najpopularniejszych produktów z tej kategorii są nity z łbem stożkowym DIN 661. Te nity ISO R 1051 są wykonane ze stali nierdzewnej A2 i charakteryzują się bardzo wysoką jakością oraz uniwersalnością zastosowania.

Inną propozycją są nity z łbem kulistym DIN 660. Te nity ze stali nierdzewnej ISO R 1051 PN/M 82952 są dostępne również w wariancie ze stali kwasoodpornej, a więc idealnie sprawdzającej się w środowisku np. mgły solnej.

Wspomnijmy także o nitach zrywalnych ISO 15983, które bardzo dobrze nadają się do łączenia grubszych elementów konstrukcyjnych.

Jeśli nie wiesz, jakie nity nierdzewne wybrać, to po prostu skontaktuj się z nami. Doradcy Inox-Plus bezpłatnie podpowiedzą Ci najlepsze rozwiązanie. Zamawiając nity w naszym sklepie masz gwarancję szybkiej dostawy pod wskazany adres, co pozwoli Ci zrealizować zadanie bez zbędnego opóźnienia.

Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.

Zaloguj się aby dodać komentarz

Przejdź do logowania