Nakrętki samozabezpieczające - czym są i do czego służą?

Artykuły nierdzewne, takie jak chociażby śruby czy nakrętki, to powszechnie stosowane elementy złączne, których nie trzeba bliżej przedstawiać żadnemu profesjonaliście czy nawet domowemu majsterkowiczowi. Zupełnie inaczej jest natomiast z nakrętkami samozabezpieczającymi. To specjalistyczne elementy, które wykorzystuje się w konkretnym celu i przy realizacji specyficznych zadań. Czym charakteryzują się takie nakrętki? Kiedy należy po nie sięgnąć? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule Inox-Plus.

Co to są nakrętki samozabezpieczające?

Nakrętki samozabezpieczające to elementy złączne, najczęściej wykonane ze stali nierdzewnej A2 (AISI 304) lub A4 (AISI 316), które zgodnie ze swoją nazwą zabezpieczają przed poluzowaniem się wykonanego połączenia. Charakterystyczne dla tych nakrętek jest to, że zostały wzmocnione łączeniem odpornym na samoistne odkręcanie. Innymi słowy: stosując taką nakrętkę mamy praktycznie pewność, że połączenie pozostaje stabilne i trwałe w całym okresie eksploatacji. Nie dojdzie do poluzowania pod wpływem na przykład czynników atmosferycznych czy ruchów konstrukcji (w wyniku drgań, naprężenia etc.). Spotykamy dwa rodzaje zabezpieczeń połączenia gwintowanego. Pierwszym z nich jest zabezpieczenie siłowe, drugim natomiast zabezpieczenie kształtowe (znacznie pewniejsze rozwiązanie, gdzie elementem zabezpieczającym jest podkładka lub zawleczka).

Jak to właściwie działa?

Zasada działania nakrętki samozabezpieczającej typu siłowego jest relatywnie prosta. Wywiera ona bezpośrednią siłę na element zwiększający tarcie. Sprawia to, że nie ma praktycznie możliwości, aby doszło do samoistnego poluzowania się połączenia. Takie nakrętki są dostatecznie sprężyste, aby mogły pracować w warunkach np. drgań działających na element złączny i skutecznie je niwelować. Jeśli chodzi o nakrętki samozabezpieczające typu kształtowego, to stosuje się w nich podkładkę, która podczas dokręcania nakrętki wygina się w taki sposób, że uniemożliwia dalsze poluzowanie połączenia. Wywinięta podkładka przylega do boku nakrętki, w efekcie czego nie ma już możliwości jej odkręcenia. Jest to więc bardzo skuteczna metoda zabezpieczania różnych elementów nie tylko przed działaniem sił natury, ale też np. aktami wandalizmu czy zwykłą kradzieżą. Należy również pamiętać, że nakrętki samozabezpieczające stosuje się tylko raz. Po rozkręceniu połączenia element traci swoje właściwości i nie powinien być powtórnie używany. Czy znasz różnicę między śrubami nierdzewnymi a śrubami ocynkowanymi? Wyjaśniamy ją w osobnym artykule w naszej bazie wiedzy.

W jakich sytuacjach należy stosować nakrętki samozabezpieczające?

Podstawowym zastosowaniem nakrętek samozabezpieczających jest ochrona połączeń przed poluzowaniem w warunkach, które mogłyby temu sprzyjać. Przykładem są różnego rodzaju konstrukcje stalowe i budowlane znajdujące się na terenach narażonych na drgania i wibracje generowane przez przejeżdżające pojazdy ciężarowe czy niestabilny grunt. Oczywiście stosowanie takich nakrętek jest niezbędne w regionach charakteryzujących się podwyższoną aktywnością sejsmiczną. Nakrętki samozabezpieczające są używane również do zabezpieczania różnych elementów przed kradzieżą i aktami wandalizmu. Stosuje się je także wtedy, gdy wiadomo, że dostęp do łącznika w przyszłości będzie bardzo utrudniony (z powodu ograniczonej ilości miejsca.

Kup nakrętki samozabezpieczające w Inox-Plus

W stałej ofercie naszej hurtowni znajdziesz nakrętki samozabezpieczające najwyższej jakości. Są to elementy złączne wykonane zarówno ze stali nierdzewnej AISI 304, jak i stali kwasoodpornej AISI 316. Spełniają międzynarodowe normy i klasyfikacje, co ułatwi Ci znalezienie odpowiednich elementów po numerze DIN lub ISO w naszym katalogu online. Nie wiesz, które nakrętki samozabezpieczające wybrać? Skontaktuj się z nami i skorzystaj z bezpłatnego doradztwa ekspertów Inox-Plus! Zachęcamy również do lektury innych poradników w naszej bazie wiedzy. Podpowiadamy w nich m.in., jak dobrać odpowiednie wkręty do fotowoltaiki, jakie są popularne oznaczenia śrub, a także wyjaśniamy, czym należy się kierować wybierając kotwy nierdzewne.

Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.

Zaloguj się aby dodać komentarz

Przejdź do logowania