Nakrętki kołpakowe - czym są i kiedy należy je stosować?

Nakrętki kołpakowe nie są tak powszechnie stosowane w porównaniu z innymi popularnymi elementami złącznymi – chociażby podkładkami nierdzewnymi, śrubami kwasoodpornymi czy w ostatnich latach wkrętami do fotowoltaiki i solarów. Z drugiej jednak strony są na tyle uniwersalne i przydatne, że trudno byłoby sobie wyobrazić bez nich realizację wielu projektów konstrukcyjnych – zwłaszcza w dziedzinie budownictwa morskiego i naziemnego, budowy maszyn, pojazdów czy jednostek pływających. Czym są nakrętki kołpakowe? W jakim celu się je stosuje? Wyjaśniamy to w kolejnym artykule Inox-Plus.

Co to są nakrętki kołpakowe?

Nazwa tych artykułów nierdzewnych zdradza nam już cel ich stosowania. Słusznie masz skojarzenie z kołpakami samochodowymi, których używa się nie tylko po to, aby poprawić estetykę felg, ale również zabezpieczyć je przed bezpośrednim kontaktem z niekorzystnymi czynnikami, takimi jak sól, woda, błoto, lód, śnieg, piasek etc. Dzięki kołpakom minimalizujemy również ryzyko zapieczenia się śrub, którymi przykręcamy koła. Dokładnie takie samo zadanie wykonują nakrętki kołpakowe. Pisząc w dużym uproszczeniu: służą one do zaślepiania oraz ozdabiania połączeń gwintowanych. Takie nakrętki stosuje się przy realizacji różnego rodzaju projektów związanych z budową konstrukcji stalowych i drewnianych. Są to artykuły masowo wykorzystywane w przemyśle, w branży budowlanej, motoryzacyjnej, armatorskiej itd. Nakrętki kołpakowe są elementami współpracującymi ze wszystkimi popularnymi wyrobami metrycznymi. Standardowo łączy się je z różnego rodzaju śrubami – na przykład DIN 931, DIN 933, DIN 965 itd. Przy okazji zajrzyj do innego artykułu w naszej bazie wiedzy i sprawdź popularne oznaczenia śrub, co ułatwi Ci znalezienie odpowiednich elementów złącznych i pasujących do nich nakrętek kołpakowych.

Dlaczego należy stosować nakrętki kołpakowe?

Jak wspomnieliśmy zadaniem takiej nakrętki jest zabezpieczenie i wykończenie elementu gwintowanego, najczęściej właśnie śruby czy tzw. szpilki gwintowanej. Ma to na celu z jednej strony zagwarantowanie estetycznego efektu wizualnego, a z drugiej – co ważniejsze – zminimalizowanie ryzyka wypadku (przypadkowe otarcie się o ostry element gwintowany czy tym bardziej upadnięcie na niego z całym impetem). Ponadto nakrętka pełni funkcję zabezpieczającą przed korozją – jest to istotna kwestia nawet w sytuacji, gdy stosujemy elementy złączne wykonane ze stali nierdzewnej A2 lub stali kwasoodpornej A4. Ciekawym przykładem takiego artykułu jest nakrętka kołpakowa samohamowna, którą należy stosować zawsze wtedy, gdy odkryte połączenie gwintowe mogłoby grozić skaleczeniem czy jeszcze poważniejszym wypadkiem. Taką nakrętkę kupisz w Inox-Plus.

Przykłady praktycznego zastosowania nakrętek kołpakowych

Nakrętki kołpakowe są uniwersalnymi elementami nierdzewnymi, które można wykorzystać w wielu gałęziach przemysłu. Z uwagi na wszechstronność oraz ważny cel ich stosowania sprawdzają się np. do połączeń motoryzacyjnych czy meblarskich. Nakrętki stosuje się także przy budowie konstrukcji szkieletowych, zarówno stalowych, jak i drewnianych. Najczęściej spotykane są nakrętki w rozmiarach M6, M8 oraz M10. Sięgają po nie wykonawcy konstrukcji naziemnych i morskich, a także nadziemnych, czego dobrym przykładem będą konstrukcje dachowe (zakończenie elementów gwintowanych do łączenia belek drewnianych). Przeczytaj też nasz artykuł o nierdzewnych wkrętach do drewna i ich zastosowaniu. Podsumowując: nakrętki kołpakowe to ciekawe elementy, które wyróżniają się uniwersalnością zastosowania i sprawdzą się przy realizacji wielu projektów budowlanych, montażowych, armatorskich etc. Ich główną zaletą jest to, że pozwalają estetycznie wykończyć i zabezpieczyć połączenia gwintowane. Nakrętki kołpakowe są dostępne w stałej ofercie Inox-Plus. Wyszukasz je korzystając z naszego katalogu produktów online. Jeśli nie wiesz, na jaki artykuł się zdecydować, to skontaktuj się z nami i uzyskaj bezpłatną pomoc eksperta Inox-Plus.

Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.

Zaloguj się aby dodać komentarz

Przejdź do logowania