Mocowania do betonu - przegląd najpopularniejszych rozwiązań

Mocowanie czegokolwiek w betonie wymaga solidnego osadzenia. Celem jest zagwarantowanie, że dany element nie zostanie wyrwany z podłoża nawet w przypadku użycia dużej siły. Jest to kwestia bezpieczeństwa i użyteczności. Mocowania do betonu to kategoria produktów, które mają zastosowanie zarówno w warunkach domowych, jak i do użytku profesjonalnego. W naszym artykule przyglądamy się najpopularniejszym rodzajom mocowań, co powinno Ci ułatwić wybranie odpowiedniej technologii.

Kołki rozporowe

Kołki to zdecydowanie najobszerniejsza grupa produktów z kategorii mocowań do betonu. Obejmuje kołki wykonane z różnych materiałów, a tym samym przeznaczone do nieco innych zastosowań. Jeśli chodzi o te najpopularniejsze rodzaje kołków, to można tutaj wymienić:

  • Standardowe kołki rozporowe– znoszą maksymalnie średnie obciążenia, dlatego są dedykowane mocowaniu w stabilnym, wytrzymałym betonie.
  • Kołki szybkiego montażu– stosuje się je do mocowania lekkich przedmiotów. Innowacja polega na tym, że element mocujący jest wbijany w podłoże, a nie wkręcany.
  • Kołki rozporowe z łbem sześciokątnym– przeznaczone stricte do mocowania ciężkich przedmiotów w podłożu o niewielkiej stabilności i podatności na uszkodzenia, jak chociażby cegła czy pustak ceramiczny.
  • Kołki rozporowe do gazobetonu– mocowanie w gazobetonie jest o tyle problematyczne, że mamy tutaj do czynienia z podłożem o niskiej gęstości. Dlatego należy stosować kołki o podwyższonej trwałości i zdolności do znoszenia dużych obciążeń.
  • Kołki ślimakowe (typu Driva)– dzięki nim można mocować stosunkowo ciężkie przedmioty w lekkim podłożu, na przykład w ściankach gipsowo-kartonowych.
  • Kołki typu Molly– nazywane również śrubami kotwicowymi, są przeznaczone do mocowania bardzo ciężkich przedmiotów w różnych, również niestabilnych podłożach.
  • Kołki typu Jola– charakteryzują się średnią odpornością na obciążenia, można je stosować w płytach OSB, gipsowo-kartonowych czy pilśniowych.
  • Kołki typu parasol– używa się ich do mocowania lekkich przedmiotów w pustych powierzchniach, na przykład pustakach gazobetonowych o bardzo niskiej gęstości.

Kotwy

Kotwy to podstawowe mocowania do betonu, po które sięgamy zawsze wtedy, gdy zależy nam na wyjątkowo stabilnym i pewnym przymocowaniu jakiegoś elementu do podłoża betonowego. Podstawową grupę stanowią tutaj kotwy stalowe, przeznaczone do tworzenia wytrzymałych połączeń np. w ścianach murowanych czy w posadzkach betonowych.

O tym, jak solidne mocowanie zapewniają kotwy stalowe najlepiej świadczy fakt, iż często są one stosowane jako alternatywa dla nadproży czy wieńców (zwłaszcza przy ograniczonej ilości miejsca).

Kotwy stalowe najlepszej jakości wykonuje się ze stali nierdzewnej oraz stali kwasoodpornej, co wynika z faktu, iż w podłożu betonowym kotwa może mieć kontakt ze związkami chemicznymi o działaniu korozyjnym. Należy więc tutaj stosować artykułu nierdzewne, gwarantujące wieloletnią trwałość, stabilność i bezpieczeństwo wykonanego mocowania.

Kotwy chemiczne

Kotwy chemiczne nie są żadną nowością – stosuje się je od wielu i stanowią bardzo ciekawą, a często konieczną alternatywę dla standardowych systemów mocowań w betonie, czyli kołków i kotew stalowych.

Kotwa chemiczna to nic innego, jak specjalna żywica, którą aplikujemy w wywiercony i oczyszczony otwór w podłożu, a następnie umieszczamy w niej element złączny (na przykład śrubę, wkręt, gwóźdź etc.). Po utwardzeniu żywicy połączenie jest niezwykle silne, co pozwala mocować nawet ciężkie przedmioty wymuszające przenoszenie sporych obciążeń przez podłoże.

Kotwa chemiczna to bardzo dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy musimy zamocować jakiś cięższy element w niestabilnym, kruchym czy pustym podłożu, na przykład osłabionym pustaku ceramicznym, gazobetonowym czy cegle. Kotwa zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa i trwałości takiego połączenia.

Mocowania do betonu są oczywiście dostępne w ofercie Inox-Plus. Już teraz skorzystaj z naszego katalogu produktów i wyszukaj potrzebne kotwy nierdzewne czy dowolne inne elementy złączne, jak np. śruby kwasoodporne czy kołki nierdzewne.

Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.

Zaloguj się aby dodać komentarz

Przejdź do logowania