Przymierzasz się do samodzielnego zamontowania instalacji fotowoltaicznej lub solarnej na dachu domu? A może planujesz świadczyć taką usługę profesjonalnie, korzystając z ogromnego popytu na systemy do produkcji energii ze słońca? W każdym z tych przypadków nie zapomnij, że podstawą jest solidne wykonawstwo. Aby zagwarantować bezpieczny montaż i trwałość instalacji musisz zastosować odpowiednie wkręty do fotowoltaiki i solarów. Jakie wybrać? Na co warto tutaj zwrócić uwagę? Garść wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.
Dwugwint, czyli podstawowy wkręt do fotowoltaiki i solarów
Kompletowanie elementów złącznych do mocowania modułów fotowoltaicznych oraz instalacji solarnych należy zacząć właśnie od tzw. dwugwintu. Jest to specjalny wkręt wykonany ze stali nierdzewnej typu A2, którego zadaniem jest solidne przytrzymywanie paneli do konstrukcji dachu – najczęściej krokwi. Znajduje on zastosowanie we wszystkich pracach instalacyjnych związanych z montażem systemów fotowoltaicznych.
Taki wkręt do fotowoltaiki i solarów przede wszystkim zapobiega poluzowaniu się paneli na dachu. Zapewnia więc nie tylko solidny montaż, ale także pełne bezpieczeństwo instalacji i całego budynku oraz ludzi. Długość wkrętu jest optymalna i dopasowana do wszystkich popularnych paneli czołowych producentów, zarówno europejskich, jak i azjatyckich czy amerykańskich.
W ofercie Inox-Plus znajdziesz wkręty do fotowoltaiki i solarów, nazywane dwugwintami, w różnych wariantach długości:
- 160 mm
- 180 mm
- 200 mm
- 250 mm
- 300 mm
- 350 mm
- 400 mm
Wkręty DIN 6923 + EPDM są dostępne w rozmiarze 10 mm oraz 12 mm i pakowane po 50 sztuk.
Specyfiką tych wkrętów do fotowoltaiki i solarów jest fakt, iż producent dołącza do nich podkładkę z EPDM. Ma ona za zadanie zabezpieczać połać dachu przed przeciekaniem podczas opadów deszczu, co zapewnia profesjonalną jakość montażu i chroni przed zgłoszeniami reklamacyjnymi. Zauważ, że wkręt posiada specjalny uchwyt, który dociska ramkę modułu fotowoltaicznego do konstrukcji dachu, uniemożliwiając tym samym jego poluzowanie nawet w razie porywistego wiatru.
To warto wiedzieć
Do wkrętów do fotowoltaiki i solarów można również stosować różnego rodzaju podkładki, uszczelki czy kaloty – wedle potrzeb i uznania instalatora.
Zwróć uwagę na ten szczegół, gdy wybierasz wkręty do fotowoltaiki i solarów
Kluczowym kryterium wyboru wkrętów do montażu systemów fotowoltaicznych i solarnych powinna być jakość wykonania. Nie chcesz przecież ryzykować, że po kilku miesiącach czy latach od zakończenia inwestycji moduły fotowoltaiczne się poluzują i zaczną zagrażać nie tylko samej instalacji, ale też ludziom i okolicznej zabudowie. Tutaj nie ma miejsca na jakościowe eksperymenty.
Bardzo ważne jest również to, aby wybierać wyłącznie wkręty do fotowoltaiki i solarów wykonane ze stali nierdzewnej A2, nazywanej potocznie nierdzewką. Takie wkręty są w pełni odporne na proces utleniania, czyli pisząc prościej – nie korodują. Jest to niezwykle istotne w sytuacji, gdy z góry wiemy, że elementy złączne będą stale narażone na kontakt z wodą opadową, rosą, ale też promieniowaniem UV czy śniegiem.
Wyłącznie wkręty wykonane ze stali nierdzewnej A2 dają pewność, że konstrukcja przetrwa wiele lat, a mocowania nie skorodują i nie będą wymagać wymiany. Skoro producenci modułów fotowoltaicznych deklarują utrzymanie ich sprawności przez okres minimum 20, a coraz częściej 25 czy nawet 30 lat, to jasne jest, że elementy złączne powinny wytrzymać przynajmniej taki sam okres eksploatacji.
Dlatego wybierając wkręty do fotowoltaiki i solarów zwróć baczną uwagę na jakość ich wykonania oraz upewnij się, że są to elementy złączne ze stali nierdzewnej A2 lub A4 (czyli tzw. kwasówki). Nie zastępuj ich np. wkrętami ocynkowanymi, które nie sprawdzają się przy montażu systemów fotowoltaicznych i solarnych.
Jeśli szukasz jeszcze innych elementów złącznych do wykonania instalacji fotowoltaicznej lub solarnej, to skontaktuj się z nami – eksperci Inox-Plus pomogą Ci skompletować potrzebne akcesoria.
Komentarze
Zaloguj się aby dodać komentarz
Przejdź do logowania