Czym są nitokołki? Sprawdź, do czego możesz je wykorzystać

Elementy złączne ze stali nierdzewnej czy stali kwasoodpornej stanowią dużą grupę produktów o szerokim przeznaczeniu. Wykorzystuje się je do łączenia różnych elementów konstrukcji, przytwierdzania, osadzania w podłożu, zabezpieczania przed nieuprawnioną ingerencją, w tym przed kradzieżą, a także do stabilizowania. Szczególnie interesującym przykładem takich produktów są nitokołki, których raczej nie widuje się w skrzynkach narzędziowych domowych majsterkowiczów. Używają ich głównie profesjonaliści, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je również w pracach wokół domu czy w prywatnym warsztacie. Dowiedz się więcej o tych elementach złącznych.

Co to są nitokołki?

Nitokołki to specyficzne elementy złączne, które rzeczywiście nie są tak popularne jak chociażby śruby czy wkręty do drewna. Już sama nazwa zdradza nam co nieco na temat tych elementów. Stanowią one połączenie kołków i nitów. Nitokołki to nic innego, jak kołki w formie walca, które są przeznaczone – to bardzo istotne – do obustronnego nitowania. Ta cecha powoduje, że są nie tylko uniwersalne, ale też mogą być bardzo przydatne w chwili łączenia różnych elementów w trudno dostępnych miejscach. Do najważniejszych zalet nitokołków zaliczymy: trwałość wykonanego połączenia oraz łatwość stosowania. Do montażu można użyć po prostu młotka. Warto podkreślić, że nitokołki nie pełnią wyłącznie funkcji łączącej różne elementy, na przykład konstrukcyjne. Ich zadaniem jest również przenoszenie niewielkich sił, co pozwala zapewnić trwałość wykonanego połączenia. Najczęściej stosuje się je do łączenia elementów wykonanych ze stali, po wcześniejszym dopasowaniu nitokołka pod względem kształtu łba. Przy okazji zachęcamy do lektury innego artykułu, w którym bliżej przyglądamy się nitom nierdzewnym – o wiele popularniejszym elementom złącznym stosowanym w przemyśle.

Nitokołki a nitonakrętki

Nitokołki pod względem konstrukcyjnym istotnie różnią się od nitonakrętek. Te drugie są elementami złącznymi, które składają się z trzech głównych części (segmentów): gwintowanej (umieszczonej wewnątrz tulejki), niegwintowanej oraz kołnierza. Nitonakrętki sprawdzają się do łączenia elementów nieposiadających gwintu. Gwarantują stabilność i trwałość wykonanego połączenia, a w przypadku nitonakrętek ze stali nierdzewnej także dużą odporność na nawet skrajnie niekorzystne czynniki środowiskowe. Świetnie nadają się do łączenia blach i innych cienkich elementów ze stali. Pewną wadą, szczególnie w porównaniu z nitokołkami, jest natomiast to, że do montażu konieczne jest użycie specjalnego narzędzia, czyli zaciskarki. Więcej o nitonakrętkach nierdzewnych i ich zastosowaniu w przemyśle czytaj w osobnym artykule w naszej bazie wiedzy.

Nitokołki są dostępne w ofercie Inox-Plus

Inox-Plus, czołowy dystrybutor elementów złącznych ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej, oferuje wysokiej jakości nitokołki. W naszym katalogu znajdziesz m.in. nitokołki z łbem kulistym DIN 1476, spełniające normę ISO 8746 oraz polską normę PN/M 82981. Są to nitokołki wykonane ze stali nierdzewnej A2, a więc przeznaczone do użytku również w trudnych warunkach środowiskowych, w tym przy wysokiej wilgotności oraz w bezpośrednim kontakcie z wodą. Doskonale nadają się do łączenia elementów poszycia jednostek pływających, różnego rodzaju konstrukcji budowlanych, instalacji wodnych czy pojazdów mechanicznych. Nitokołki z łbem kulistym DIN 1476 są dostępne w różnych wariantach wymiarowych i pakowane po 200 lub 500 sztuk. Jeśli szukasz innych elementów złącznych ze stali nierdzewnej, to skorzystaj z naszego katalogu online lub skontaktuj się z nami, a otrzymasz bezpłatną pomoc doradców technicznych Inox-Plus. Zachęcamy również do lektury innych artykułów w naszej bazie wiedzy, z których dowiesz się m.in. do czego wykorzystuje się podkładki kwadratowe, poznasz podstawowe informacje na temat budowy śruby czy sprawdzisz, w jakich gałęziach przemysłu stosuje się śruby nierdzewne.

Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.

Zaloguj się aby dodać komentarz

Przejdź do logowania